fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Bezpieczeństwo

Rowerem po wale przeciwpowodziowym

www.sxc.hu
Gabriela Setla
Pojawi się możliwość budowania ścieżek rowerowych na terenach zagrożonych powodziami.
W niektórych miejscach przestaną obowiązywać obecne zakazy jazdy rowerem po wałach przeciwpowodziowych czy spacerowania w takich miejscach.
Uprawianie turystyki rowerowej umożliwi uchwalona przez Sejm nowelizacja prawa wodnego.
Zmiany te zaproponował prezydent RP. Mają przyczynić się do rozwoju m.in. turystyki rowerowej. I zgodnie z nimi nie tylko będzie możliwy wjazd rowerem na wały przeciwpowodziowe, ale i wyznaczanie na nich szlaków dla takich jednośladów. A w niektórych miejscach pojawi się możliwość budowania drogi dla rowerów, dzięki czemu cykliści nie będą poruszać się wyjeżdżoną i wydeptaną ścieżką.
Uchwalone zmiany nie oznaczają jednak, że takie możliwości pojawią się w każdym atrakcyjnym miejscu w pobliżu rzek. Nowelizacja umożliwi jazdę rowerami po wałach czy budowę dróg rowerowych, jeżeli nie doprowadzi to do zagrożenia powodziami (np. poprzez uszkodzenie wału) i nie wpłynie negatywnie na środowisko.
Po wałach nie pojeździmy wszędzie ze względu na ich obecny stan. Według Najwyższej Izby Kontroli 40 proc. wałów w Polsce jest w takim stanie, że wymagają natychmiastowej odbudowy.
Olgierd Dziekoński, prezydencki minister, zapewnił w piątek w Sejmie, że lokalizacja dróg rowerowych na wałach będzie wymagała ocen środowiskowych.
Znowelizowane przepisy określają bowiem, że marszałek województwa będzie mógł sprzeciwić się takiej budowie, gdy oceni, że zagraża ona środowisku bądź szczelności wału.
Do niego mają trafiać zgłoszenia budowy dróg rowerowych na wałach przeciwpowodziowych.
Gdzie indziej będzie trzeba się zgłosić z zamiarem budowy tras rowerowych na terenach zagrożonych powodziami i na obszarze pomiędzy wałem a brzegiem rzeki. W tym przypadku samorządy będą musiały skierować zgłoszenie do właściwego dyrektora regionalnego zarządu gospodarki wodnej.
Bez względu na to, czy trasa zostanie zlokalizowana na wale, czy w jego pobliżu, prace będzie można rozpocząć po 30 dniach od złożenia zgłoszenia, jeżeli nie pojawi się sprzeciw.
Uchwalone przepisy przewidują, że jeżeli będzie zagrożona szczelność wałów przeciwpowodziowych, to zarządca wału będzie mógł wprowadzić czasowy zakaz poruszania się po nim. W takiej sytuacji ma ustawić znaki informujące o wprowadzonym zakazie.
etap legislacyjny: trafi do prac w Senacie
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA