fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kadry

Czy płacić kierowcy za nocleg w kabinie

Fotorzepa, Danuta Matloch DM Danuta Matloch
Sąd Najwyższy rozstrzygnie wątpliwości ?w przepisach, które kosztują przewoźników tysiące złotych.
Orzeczenie będzie miało ogromne znaczenie ekonomiczne dla tysięcy polskich przewoźników. Do sądów pracy trafia coraz więcej pozwów od kierowców o wypłatę wysokich ryczałtów za konieczność spania w kabinie pojazdu. W takich roszczeniach wyspecjalizowały się zresztą tzw. kancelarie parkingowe, które namawiają kierowców do składania pozwów.

Ważne rozstrzygnięcie

W jednej z takich spraw roszczenia kierowcy domagającego się wypłaty prawie 50 tys. zł ryczałtu dotarły aż do Sądu Najwyższego. Choć sądy powszechne jednogłośnie uznały wcześniej, że kierowcy należą się te pieniądze, w wyniku skargi kasacyjnej firmy przewozowej sędziowie SN nabrali wątpliwości. Okazało się, że w orzecznictwie SN są poważne rozbieżności w tym zakresie. Sędziowie zdecydowali się więc skierować pytanie prawne w tej sprawie do rozstrzygnięcia przez poszerzony skład siedmiu sędziów.
Zdecyduje on, czy stworzenie kierowcy możliwości spania w nocy w kabinie samochodu podczas odbywania podróży służbowych w transporcie międzynarodowym stanowi zapewnienie mu bezpłatnego noclegu przez pracodawcę. Od tego zależy, czy kierowcy przysługuje zwrot kosztów noclegów w hotelu, a w razie braku rachunku za taki nocleg – specjalny ryczałt.
Podstawę jego wypłaty dawał § 9 rozporządzenia z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju. Od 1 marca 2013 r. zasady przyznawania ryczałtu za nocleg reguluje § 8 rozporządzenia z 29 stycznia 2013 r.
Zmienia on zasady liczenia ryczałtu, nie pozbawia jednak kierowców prawa do niego. Ciągle więc składają oni pozwy o wypłatę tego dodatkowego świadczenia.
Maciej Wroński, ekspert ds. prawa transportowego, twierdzi, że problem ten nie występuje w innych krajach UE.

Istotne okoliczności

–  Moim zdaniem prawo kierowcy do ryczałtu powinno zależeć od okoliczności. Jeśli pracodawca udostępnił mu pojazd starej generacji, np. bez ogrzewania postojowego, to trudno mówić o należytym wypoczynku w nocy, gdy za oknem jest niska temperatura. Wtedy taki ryczałt powinien być wypłacony. Inaczej jest w wypadku nowoczesnych pojazdów ciężarowych, mających wiele udogodnień, które powodują, że nocleg w kabinie jest bardzo komfortowy –mówi Wroński.
– Przepisy są zbyt ogólne. Potrzebna jest interwencja ustawodawcy, by z przepisów jasno wynikało, jakie są warunki bezpłatnego noclegu kierowców w myśl przepisów o podróżach służbowych –twierdzi Magdalena Rycak z Uczelni Łazarskiego.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA