fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Jak zrobić dobre zdjęcie

Karl Sutterlin, Retusz, Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa 1973, s. 32
materiały prasowe
W środę, 2 kwietnia, o godz. godz. 20:00, warszawskim Barze Studio odbędzie się spotkanie z cyklu Wszyscy jesteśmy fotografami vol. 1, tym razem pod hasłem "Jak zrobić dobre zdjęcie, czyli czego chciałyby nas nauczyć podręczniki fotograficzne". Poprowadzi je Paweł Szypulski.
- Zaczęło się od odkrycia w wydanej w 1941 r. w Niemczech książce „Leica. Handbuch" ilustracji prezentującej możliwości jednego z obiektywów Leitz, pozwalającego na uchwycenie scen grupowych w trudnych warunkach oświetleniowych. Na zdjęciu widać równe rzędy ludzi, którzy podczas wieczornej ceremonii wykonują gest nazistowskiego pozdrowienia. W tle dostrzegalne są flagi ze swastykami. Odnalezienie tego rodzaju zdjęcia w książce, która z uwagi na czysto techniczny charakter, na pozór mogłaby zdawać się neutralna ideologicznie, było dla mnie inspiracją do rozpoczęcia badań nad podręcznikami dla fotoamatorów wydanymi w Polsce. Nie trwało długo nim natrafiłem na ich stronach na Feliksa Dzierżyńskiego, budowniczych Nowej Huty i Lecha Wałęsę. Skąd się tam wzięli i jak ich obecność ma się do fundamentalnego pytania dręczącego każdego posiadacza aparatu fotograficznego: jak zrobić dobre zdjęcie? - opowiada Paweł Szypulski.
Jest twórcą i badaczem kultury wizualnej pracujący z różnorodnymi materiałami archiwalnymi. Ukończył  Instytut Kultury Polskiej Uniwersytecie Warszawskim. Specjalizuje się w krytycznej analizie tekstowych i fotograficznych świadectw osobistych, współpracuje z organizatorami Miesiąca Fotografii w Krakowie.
Źródło: materiały prasowe
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA