fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Gdzie w Warszawie kupimy mieszkanie z dopłatą Mieszkanie dla Młodych?

ROL
W 2014 roku wchodzi w życie rządowy program oferujący pomoc państwa w zakresie zakupu mieszkania. Program Mieszkanie dla Młodych przewiduje dofinansowanie do kredytu zaciągniętego na zakup pierwszego własnego M. Kto może skorzystać z tego programu oraz czy każde mieszkanie może być w ramach tego programu finansowane?
Beneficjenci programu
Z programu Mieszkanie dla Młodych skorzystać mogą zarówno małżeństwa, jak i single oraz osoby samotnie wychowujące dzieci. Warunkiem koniecznym otrzymania pomocy w postaci dofinansowania kredytu na zakup mieszkania jest nieprzekroczenie wymaganego ustawą wieku – to znaczy 35 lat (w przypadku małżeństw brany jest pod uwagę wiek młodszego z małżonków). Jedynym wyjątkiem od powyższej reguły jest przypadek osób, starających się o zwrot zapłaconego podatku VAT za materiały budowlane, wykorzystane do budowy własnego domu systemem gospodarczym. W tym przypadku granica wieku wydłuża się o rok – do 36 lat.
 
Jakie nieruchomości można nabyć?
Według przepisów ustawy pomocą państwa w zakresie dopłat do kredytów w ramach programu www.mieszkaniedm.pl może być objęty zakup nieruchomości o wielkości do 75 m2 w przypadku mieszkania i 100m2 w przypadku domu. Te limity są nieco powiększone dla rodzin wychowujących minimum 3 dzieci, odpowiednio do 85 m2 w przypadku mieszkania i 110 m2 w przypadku domu.
Kolejne ograniczenie dotyczy limitu ceny za metr kwadratowy. Jedynie nieruchomości, które nie przekroczą ceny za 1 m2 określonej dla danej miejscowości będą kwalifikowane do udziału w programie. Limit cen zmieniany jest co kwartał.
 
Jakie mieszkania kwalifikują się do programu w Warszawie?
W przypadku Warszawy limit cen wynosi w I kwartale 2014 roku 5.864,65 zł za 1m2, przy jednoczesnej średniej kwocie transakcyjnej, policzonej z III kw. 2013 roku równej 7.172,74 zł. W stolicy niewątpliwym problemem dla osób planujących zakupić mieszkanie w ramach programu MdM będzie cena za 1 m2 .
Szacuje się, że pod koniec ubiegłego roku jedynie 10% nieruchomości kwalifikowało się w Warszawie do zakupu mieszkania w ramach programu MdM. Można przypuszczać, że odsetek ten będzie rósł, ponieważ część deweloperów prawdopodobnie dostosuje swoją ofertę do wymogów programu i rozpocznie sprzedaż lokali mieszczących się w ustalonych w programie limitach cenowych.
Obecnie najłatwiej mieszkanie z dopłatą z programu Mieszkanie dla Młodych zakupić na Warszawskiej Białołęce – tam znajduje się około 90% wszystkich warszawskich mieszkań spełniających kryteria programu. Przy ulicy Płochocińskiej realizowana jest inwestycja pod nazwą Osiedle Margerytka, przy ul. Ceramicznej budowane są bloki stanowiące inwestycję nazwaną Ogrody Viktorii, a przy ul. Strumykowej powstaje osiedle o tej samej nazwie. Mieszkania spełniające warunki programu Mieszkanie dla Młodych można także znaleźć na terenie innych dzielnic stolicy, np. na styku Rembertowa i Wawra powstaje Osiedle Begonii. Także na Targówku w Markach i na Nowym Bródnie powstają nowe lub rewitalizowane inwestycje, w których cena za 1 m2 nie przekracza limitu określonego programem.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA