fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Lepsze ceny w rolnictwie w 2014

Prognozy cen Agencji Ryku Rolnego dla najważniejszych towarów sektora rolnego, dla ich producentów na początek nowego roku są raczej pomyślne.
Na początku 2014 roku rolnicy powinni więcej dostać za zboża m.in. dlatego, że krajowe zapasy zbóż na początku sezonu 2013/2014 były mniejsze niż przed rokiem o około 1 mln ton (zmniejszyły się też zapasy w UE o 8 mln to do 21 mln ton).
Szacuje się, że zbóż w kraju zebrano około 24,1 mln ton (pszenicy, żyta, jęczmienia, pszenżyta) tj. o 1,3 proc. mniej niż w roku ubiegłym.
Te i inne czynniki pozwalają przypuszczać ekspertom ARR, że tona pszenicy konsumpcyjnej w marcu 2014 roku będzie kosztować na poziomie 730 – 790 zł., a żyta około 500 – 540 zł za tonę.
Rolnicy powinni więc odczuć przynajmniej lekką poprawę w skupach.
Jak podaje ARR wysokość cen żywca wieprzowego jest obecnie odzwierciedleniem słabnącego popytu w kraju na ten rodzaj mięsa. A to spowodował, że zmniejszyło się pogłowie świń, które w połowie roku liczyło około 11,1 mln sztuk (mniej o prawie 4 mln mniej niż rok wcześniej).
Zdaniem ekspertów ARR na wysokość cen skupy żywca wieprzowego w Polsce będą też miały wpływ ceny tego mięsa w UE oraz kurs złotego w relacji do euro. I dlatego w marcu 2014 roku za kg żywca wieprzowego rolnik może otrzymać około 5,50 do 5,90 zł.
Nieco lepiej jest z wołowiną, bo rośnie ilość bydła opasowego, która w czerwcu br. kształtowała się na poziomie około 1,4 mln sztuk tj. (więcej o 5,8 proc. niż rok wcześniej).
Jednak w kraju zmniejsza się ilość spożycia tego gatunku mięsa. Między innymi z tego powodu popyt importowy będzie sprzyjał utrzymaniu się wysokich cen skupu bydła w kraju. Jednak wzrastająca konkurencja na rynku będzie powstrzymywała wzrost cen wołowiny.
Dlatego w marcu 2014 roku rolnik za kg żywca wołowego może otrzymać około 6,10 – 6,50 zł.
Zaś za kg młodego bydła rzeźnego 6,30 – 6,70 zł.
Nieco wyższa ma być także cena brojlerów, bo może wzrosnąć w marcu 2014 roku do 4,20 zł za kg.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA