fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

KGHM walczy o prawie 90 milionów złotych podatków

Niemal 90 milionów złotych to stawka sporu jaki toczy KGHM Polska Miedź S.A. z samorządami Zagłębia Miedziowego.
Nic więc dziwnego, że walka o tak ogromne pieniądze, które mają wpływ na budżet lubińskiej spółki oraz samorządowych kas zaostrza się. I trafił już do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Miedziowy holding, za pośrednictwem swoich kopalni żąda zwrotu zapłaconego samorządom już podatku ze względu na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 13 września 2011 r.
Wtedy bowiem TK uznał, iż przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nie mogą odnosić się do podziemnych wyrobisk górniczych, ale do obiektów i urządzeń budowlanych znajdujących się w wyrobiskach.
Dlatego do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Legnicy trafiło już 37 wniosków o zwrot podatku zapłaconego w latach 2009 - 2011, złożonych przez kopalnie należące do miedziowej spółki, które podatek zapłaciły. A teraz chcą, aby go oddać, gdyż uważają, że podatki zostały nałożone za podziemne wyrobiska, a nie budowle.
Na to jednak nie zgadzają się samorządowcy, którzy uważają, że podatek został dobrze określony i nałożony zgodnie ze sztuką czyli za budowle.
Takiego zdania jest między innymi Roman Jabłoński, wójt gminy Grębocice, który także toczy z KGHM-em walkę o pozostawienie podatków w samorządowej kasie. W przypadku Grębocic to kilka milionów złotych.
Dariusz Wyborski, Departament Komunikacji i CSR KGHM Polska Miedź SA wyjaśnia w tej sprawie, że: „W 23 przypadkach odwołania się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego od decyzji organu I instancji, KGHM otrzymał decyzje SKO utrzymujące w mocy decyzje gmin, za lata 2009-2011. SKO nie wydało jeszcze decyzji dotyczących 6 odwołań za lata 2009 – 2011. Na negatywne dla KGHM decyzje SKO zostały złożone skargi do WSA we Wrocławiu. W 18 przypadkach sąd oddalił nasze skargi, a w 5 przypadkach je uwzględnił. Od części negatywnych orzeczeń WSA we Wrocławiu KGHM złożył już skargi kasacyjne do Naczelnego Sądu Administracyjnego, a od pozostałych negatywnych orzeczeń skargi kasacyjne są obecnie sporządzane i zostaną złożone do NSA. Do tej pory NSA nie rozstrzygnął żadnej sprawy."
Spór o milionowe podatki z KGHM na pewno szybko się nie skończy, bo w przypadku przegranych w WSA samorządowcy także zapowiadają wniesienie skarg kasacyjnych do NSA.
Herbert Wirth, Prezes KGHM Polska Miedź S.A. podczas spotkania z samorządowcami zaznaczył niedawno, że lubiński koncern jest spółką publiczną i dlatego nie może sobie pozwolić na przykład na umorzenie tych podatków gminom.
„Tylko decyzja sądu może pozwolić na takie działanie, we władaniu zarządu nie ma takich możliwości" – stwierdził Wirth.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA