fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Zapal świecę w hołdzie ofiarom stanu wojennego

Fotorzepa, Rob Robert Gardziński
Prezydent Bronisław Komorowski apeluje do Polaków, by wieczorem 13 grudnia zapalili w oknach świece na znak pamięci o ofiarach stanu wojennego.
Przeczytaj list Prezydenta Bronisława Komorowskiego
W piątek mija 32. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Na ulicach polskich miast pojawiło się wówczas wojsko, a tysiące działaczy podziemnej „Solidarności" i innych organizacji walczących o wolność Polski zamknięto w więzieniach i obozach internowania.
– Noc stanu wojennego pozostaje jednym z najbardziej gorzkich doświadczeń w najnowszej historii naszego kraju – napisał w liście do Polaków Bronisław Komorowski. – W tę zimną grudniową noc trudno było marzyć, że już osiem lat później rozpoczną się przemiany, które doprowadzą do upadku komunizmu.
Prezydent przypomniał, że dziś, w wolnej i demokratycznej Polsce, nie można zapominać o tych, którzy walcząc o wolność, zapłacili za nią swoim życiem. – 13 grudnia wraz z żoną zapalimy świecę – symbol pamięci o wszystkich ofiarach stanu wojennego oraz solidarności z tymi, którzy wciąż oczekują na wolność i pełnię demokratycznych swobód – napisał prezydent i zaapelował do Polaków, by zrobili to samo.
Poprosił również redakcje telewizyjne, portali internetowych oraz gazet, by w piątek na okładkach lub oprawie graficznej programów zamieściły symbol świecy. – Wierzę, że ten gest będzie nie tylko wyrazem szacunku dla ofiar lat 80., lecz pozostanie także ważnym symbolem solidarności z tymi, którzy wciąż muszą zabiegać o swoją wolność – apeluje.
Akcję „Zapal Światło Wolności" organizuje IPN, prezydent jest jej patronem honorowym. W jej ramach 13 grudnia o godz. 19.30 można nie tylko zapalić świecę w oknie swego domu, ale też zrobić to wirtualnie na stronie www.ipn.gov.pl.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA