fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

KGHM wróci na listę spółek strategicznych

KGHM trafi znowu na listę strategicznych spółek dla Polski - zapowiedział Marek Kuchciński (PiS), wicemarszałek Sejmu podczas wizyty w Zagłębiu Miedziowym tj. w Legnicy (Dolnośląskie) i spotkania z jej mieszkańcami.
Zdaniem polityka tak ważna i właśnie strategiczna dla państwa spółka, która przynosi ogromne zyski dla skarbu państwa, a co więcej jest także właścicielem potężnych bogactw naturalnych powinna znajdować się na liście strategicznych spółek dla Polski.
Kuchciński zapowiedział w Legnicy, że jeśli PiS będzie miał na to wpływ i dojdzie do władzy w czasie najbliższych wyborów parlamentarnych to KGHM Polska Miedź S.A. zostanie wpisana na listę strategicznych dla Polski firm.
Ma to niezwykle ważne znaczenie formalne, gdyż zgodnie z prawem wobec firm znajdujących się na tej liście Skarb Państwa ma szczególne uprawnienia czyli możliwość zgłaszania sprzeciwu wobec uchwał Zarządu takiej spółki, gdy np. w niewłaściwy sposób gospodaruje on majątkiem przedsiębiorstwa.
KGHM został usunięty z tej elitarnej listy kilka lat temu, gdyż według unijnych przepisów działa w sektorze gospodarki, który nie ma znaczenia dla porządku publicznego czy bezpieczeństwa, a jej produkt nie ma charakteru strategicznego i można go nabyć na międzynarodowych rynkach zewnętrznych.
Obecnie na liście strategicznych dla Polski spółek jest 13 firm.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA