fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Król Maciuś w Białym Domu

Ronald Reagan wiedział, czym jest komunizm (na zdjęciu z Michaiłem Gorbaczowem w Moskwie, rok 1988)
AFP/RIA NOVOSTI
Elicie politycznej Stanów Zjednoczonych coraz trudniej jest rozumieć współczesny świat, w którym odtwarza się – w zmniejszonej skali, ale podobny do Związku Sowieckiego – sojusz Rosji z Azją Środkową, Białorusią, może i Ukrainą.
Kiedyś polityką zajmowali się ludzie do tego przygotowani. Monarchowie europejscy byli od dzieciństwa wychowywani, lepiej czy gorzej, na przyszłych polityków. Nie wszyscy mieli Machiavellego za guwernera, ale wielu miało doskonałych nauczycieli historii, geografii, sztuki wojskowej, logiki i filozofii (mało kto pamięta, że to generał Francisco Franco przygotowywał i wychowywał obecnego króla Hiszpanii Juana Carlosa do zajęcia tronu po swojej śmierci). W republikach całe elity polityczne wywodziły się często z tych samych szkół, nie tylko wyższych, ale nawet średnich. Politycy różnych krajów posiadali często nie tylko tę samą wiedzę, ale podobny sposób myślenia, używali tych samych kodów językowych, co pomagało im rozumieć się nawzajem i przewidywać wzajemne kroki.

Ludzie spoza towarzystwa

To „kiedyś" skończyło się wraz z pierwszą wojną światową, która doprowadziła do powstania wielu nowych państw, do wymiany elit rządzących i do uchylenia...
Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA