fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sądownictwo

Prezydent nie ułaskawi Ikonowicza

Piotr Ikonowicz
Fotorzepa, Mateusz Dąbrowski MD Mateusz Dąbrowski
Policja odstawiła Piotra Ikonowicza do więzienia. Spędzi w nim 90 dni. Nie pomogły apele polityków SLD, Twojego Ruchu i działaczy opozycji z czasów PRL o ułaskawienie.
Były poseł miał stawić się do odbycia kary już 14 października, ale ponieważ tego nie zrobił, w środę został tam doprowadzony.
Pod koniec września Ikonowicz zwrócił się z prośbą o ułaskawienie do Bronisława Komorowskiego. W środę sąd, którego opinii zasięga prezydent, wypowiedział się w tej sprawie na niekorzyść działacza. – To kończy postępowanie o ułaskawienie – oznajmiła szefowa biura prasowego prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek.
W rozmowie z „Rz" dodała, że więzienie dla Ikonowicza jest konsekwencją niewywiązania się z prac społecznych. – Poza tym mógł apelować od wyroku, czego nie zrobił – podkreśliła.
Poseł Ryszard Kalisz uznał decyzję prezydenta za pozbawioną empatii („głowa państwa nie powinna być tak formalistyczna"), a Ryszard Bugaj za niesłuszną i niemądrą: – Tworzy wrażenie, że w naszym kraju obrona ludzi, którzy są w trudnej sytuacji, jest ryzykowna.
Ikonowicz jest założycielem stowarzyszenia Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej, które przeciwdziała bezdomności. Stąd udział w akcjach blokowania eksmisji. W 2000 r. został oskarżony o to, że podczas jednej z akcji naruszył nietykalność cielesną właściciela mieszkania. W 2008 r. sąd skazał go na sześć miesięcy prac społecznych. Ikonowicz ich nie wykonywał, bo – jak argumentował – nie miał czasu, a wyrok uznał za niedopuszczalny. W rezultacie prace społeczne zamieniono na grzywnę, a ponieważ i tej Ikonowicz nie zapłacił – na karę 90 dni więzienia.
Według Andrzeja Rozenka z Twojego Ruchu wyrok był niesprawiedliwy. – Skoro sąd skazał Ikonowicza na prace społeczne, to powinien uwzględnić fakt, że on codziennie wykonuje taką pracę – tłumaczył.
Ikonowicz zapowiedział, że będzie głodował w więzieniu na znak protestu. Jego żona w akcie solidarności będzie głodowała przed więzieniem. – Dostarczyliśmy jej namiot, agregat prądotwórczy, śpiwory i czekamy na rozwój wydarzeń – mówi Rozenek.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA