fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media

Sikorski: Wszyscy podsłuchują wszystkich. My też

Radosław Sikorski
Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Minister spraw zagranicznych przyznał, że elektroniczne podsłuchiwanie przywódców innych państw nie jest niczym nadzwyczajnym w światowej polityce i robią to "wszystkie główne państwa".
- Wszyscy zakładamy, że główne państwa prowadzą wywiad elektroniczny. To co zaskakuje, to to, że te informacje wyciekły z wewnątrz - powiedział szef dyplomacji w radiowej Jedynce. - Także my inwigilujemy - dodał.
Sikorski żartował, że do jego telefonu - BlackBerry - się nie włamano.  Mimo to, przyznał, że Polska stale jest obiektem ataków hakerskich.
- Nie ma tygodnia, żeby na polskie rządowe instalacje nie było jakichś prób wejścia - powiedział, dodając: - Przede wszystkim musimy dbać o bezpieczeństwo naszych systemów. To jest ciągła walka między naszymi systemami i postępem technologicznym tych państw, które chcą inwigilować.
Sikorski stwierdził jednak, że choć fakty, które ujawnił Edward Snowden nie są dużą niespodzianką, to sprawa mimo wszystko jest skandalem. - To niewątpliwie podważa zaufanie do partnerów - zaznaczył.
Minister spraw zagranicznych mówił też m. in. o kwestii przyjęcia przez Polskę euro. Wyjawił, że jego "robocza ocena" zakłada, że dojdzie do tego "pod koniec dekady". Sikorski odniósł się również do nierozwiązanej wciąż kwestii zwrotu wraku prezydnckiego samolotu, który rozbił się w Smoleńsku.
- Wie pan, sprawa wraku to jest tak jak scena z Misia w szatni, gdy Rysiu prosi o płaszcz, a szatniarz mówi: nie dam ci płaszcza i co mi zrobisz? - powiedział ministeri dodał, że sprawie dodatkowo szkodzi działalność "zespołu Macierewicza" - Wysokiej rangi dyplomata rosyjski powiedział mi, że boją się oddać wraku, bo jak oddadzą wrak, to Macierewicz znajdzie na nim ślady po bombie atomowej. Gdy się atakuje polskie instytucje, które już ustaliły przebieg katastrofy, gdy się atakuje polską prokuraturę, no to to nie wzmacnia ich pozycji vis-à-vis władz rosyjskich.
Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA