fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Archeologia

Żyją krewni mumii z epoki kamienia

W Tyrolu znaleziono osoby posiadające wspólne geny z prehistorycznym Otzim, człowiekiem znalezionym w alpejskim lodowcu.
Otzi to najsłynniejsza mumia na świecie, ma 5300 lat, jest starsza o 2 tys. lat od egipskiego faraona Tutanchamona. Archeolodzy nie mają z nią nic wspólnego, nawet jej nie odkryli, ciało znaleźli przypadkowi turyści w 1991 roku.
Wprawdzie Otzi znajduje się w Muzeum Archeologicznym Górnej Adygi w Bolzano we Włoszech, ale zajmują się nim nie archeolodzy, lecz specjaliści w dziedzinie medycyny sądowej, genetycy, mikrobiolodzy, anatomowie pod kierunkiem badaczy z Uniwersytetu Medycznego w austriackim Grazu, którzy odkryli między innymi, że tatuaże na jego ciele zostały wykonane sadzą.
Z kolei badacze niemieccy z Uniwersytetu Technicznego w Darmstadt zdołali przeprowadzić analizę jego krwi zachowanej w ranie na plecach po trafieniu strzałą z łuku.
Badania DNA człowieka z lodowca prowadzą od 2011 roku uczeni niemieccy, profesorowie Albert Zink i Carsten Pusch z Instytutu Genetyki Człowieka Uniwersytetu w Tybindze, którzy mają już na swoim koncie badania materiału genetycznego Tutanchamona. W pracach uczestniczy także prof. Andreas Keller z Uniwersytetu w Heidelbergu, który udostępnił najnowszą technikę sekwencjonowania DNA.
Gdy udało się odtworzyć pulę genową człowieka sprzed 5300 lat, rozpoczęto poszukiwania jego żyjących potomków w krajach alpejskich. Dotychczas przeanalizowano próbki krwi pobrane od 3700 osób-ochotników z austriackiego Tyrolu. Na tej podstawie wyselekcjonowano 19 ludzi o profilu genetycznym zbliżonym do profilu genetycznego Otziego. Osoby te, podobnie jak Otzi, posiadają rzadką mutację chromosomu Y o nazwie G-L91.
Nie oznacza to, że ci ludzie są bezpośrednimi potomkami Otziego, natomiast na pewno mają wspólnego męskiego przodka.
– Przeprowadziliśmy miliony genetycznych, sekwencyjnych analiz i na tej podstawie stwierdziliśmy, że Otzi należy do bardzo starego pnia populacyjnego. Do jego przodków należą pierwsi rolnicy, jacy przybyli do Europy z Bliskiego Wschodu przed 10 tysiącami lat – wyjaśnia prof. Albert Zink.
Ochotników, od których pobierano próbki krwi, nie informowano, do jakich badań zostaną wykorzystane. Natomiast 19 osób dzielących z Otzim specyficzną odmianę chromosomu Y (G-L91) nie poinformowano, że są „spokrewnione” ze słynną mumią.
Zespół prof. Zinka będzie kontynuował poszukiwania w Szwajcarii, potem we Włoszech.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA