fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Fundusze Europejskie

Jessica – BGK pożyczył już 250 mln zł na inwestycje w miastach

Fotorzepa, Mateusz Pawlak matp Mateusz Pawlak
Bank Gospodarstwa Krajowego przyznał już 250 mln zł pożyczek z inicjatywy Jessica na projekty rewitalizacyjne w miastach.
Chodzi o przedsięwzięcia wspierane preferencyjnymi kredytami z inicjatywy Jessica finansowanej z unijnych euro w pięciu województwach (Wielkopolska, Śląsk, Pomorze, Mazowsze i Zachodniopomorskie) z regionalnych programów operacyjnych na lata 2007-2013. We czwartek Bank Gospodarstwa Krajowego jako tzw. fundusz rozwoju obszarów miejskich (FROM) zarządzający pulą pieniędzy na projekty miejskie z regionalnego programu w Wielkopolsce zawarł umowy o finansowanie kolejnych trzech inwestycji o charakterze rewitalizacyjnym, które przyniosą również korzyści społecznościom lokalnym. Te inwestycje to: rewitalizacja Placu Kolegiackiego w Poznaniu, rewitalizacja rynku w Kórniku oraz budowa hali sportowej w Pleszewie. Łączna wartość tylko tych trzech kwontraktów kredytowych to ponad 50 mln zł. Dzięki tym pieniądzom mieszkańcy Poznania zyskają m.in. więcej miejsc do parkowania w centrum miasta, mieszkańcy Kórnika nowe drogi wraz z oświetleniem, a mieszkańcy Pleszewa wielofunkcyjna halę sportową udostępnianą na ich potrzeby. Inwestycje te powstaną na dogodnych warunkach finansowych, z których skorzystają inwestorzy, którymi są odpowiednio: Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji Sp. z o.o., gmina Kórnik oraz spółka Sport Pleszew. Oprocentowanie pożyczki dla spółki WCWI wynosi 1,12 proc. w skali roku, a w pozostałych dwóch przypadkach to jedynie 1 proc.
W okresie 2007-2013 unijną inicjatywę Jessica realizuje w Polsce pięć regionów. To Wielkopolska, Śląsk, Pomorze, Mazowsze i Zachodniopomorskie. Województwa te wyodrębniły ze swych regionalnych programów operacyjnych oddzielne budżety na długoterminowe (nawet do 20 lat), preferencyjne pożyczki, które m.in. jednostki samorządu terytorialnego i firmy mogą pozyskać na inwestycje w miastach, przede wszystkim te związane z rewitalizacją zdegradowanych terenów. Pieniędzmi wyasygnowanymi przez piątkę województw zarządzają fundusze rozwoju obszarów miejskich. Ich rolę pełnią trzy banki: Bank Gospodarstwa Krajowego, Bank Ochrony Środowiska i Bank Zachodni WBK, które poszukują, wybierają i finansują dobrze rokujące projekty miejskie (inwestycje muszą się zwrócić). BGK działa właśnie w Wielkopolsce (zarządza tam pulą około 315 mln zł) na Mazowszu i częściowo w Pomorskim (na terenie Gdańska, Gdyni, Słupska i Sopotu). BOŚ działa na Śląsku, częściowo na Pomorzu (w pozostałych 38 pomorskich miastach) i częściowo w Zachodniopomorskim (na terenie poza Szczecińskim Obszarem Metropolitalnym). W tym ostatnim regionie, na terenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego obejmującego miasta Szczecin i Stargard Szczeciński oraz gminy: Goleniów, Gryfino, Stare Czarnowo, Police, Dobra, Kołbaskowo, Kobylanka, Stargard Szczeciński i Nowe Warpno, działa BZW WBK.
Co ciekawe, BOŚ jako pierwszy FROM w Polsce i Europie rozdysponował pierwotną pulę pożyczek z inicjatywy Jessica na projekty miejskie. Działając jako FROM na terenie województwa zachodniopomorskiego (poza Szczecińskim Obszarem Metropolitalnym) pożyczył inwestorom prywatnym i samorządowym 67 mln zł podpisując dziewięć umów o długoterminowe kredyty. W ten sposób wyczerpał pierwotną pulę (65 mln zł) przeznaczoną z przez władze Zachodniopomorskiego na inwestycje miejskie. Łącznie pięć regionów na pożyczki na inwestycje miejskie przeznaczyło 1,1 mld zł (w tym 904 mln zł z UE).
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA