fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

GPW: WIG20 najlepszy w Europie

Bloomberg
Na zachodzie Europy indeksy mocno spadały, a Warszawie udało się wyjść na przyzwoity plus. Jaki będzie kolejny tydzień? Na pewno ciekawy. Kluczowe będą: Syria, odczyty PMI, decyzje EBC i RPP oraz dane z amerykańskiego rynku pracy.
Tego tygodnia rynki finansowe na świecie nie mogą zaliczyć do udanych. Obawa o interwencję zbroją w Syrii sprawiła, że wzrosła awersja do ryzyka i na początku tygodnia inwestorzy odwrócili się od rynków akcji. Dopiero wczoraj obserwowaliśmy lekkie odreagowanie. Dziś natomiast w Europie ponownie dominowała czerwień. Po południu niemiecki DAX tracił już ponad 0,7 proc., a francuski CAC40 był ponad 1 proc. pod kreską. Na tym tle nasze indeksy prezentowały się bardzo dobrze. Na otwarciu notowań WIG wzrósł o 0,33 proc., a WIG20 poszedł w górę o 0,38 proc. W ciągu dnia zmiany indeksów oscylowały wokół zera. Ale pod koniec dnia byki pokazały siłę: WIG20 wzrósł ostatecznie o 0,69 proc., a WIG poszedł w górę o 0,4 proc. Cieszy fakt, że „prawdziwość" zwyżek została potwierdzona wysokimi, sięgającymi 1 mld zł, obrotami.
WIG20 w górę ciągnął Eurocash, którego akcje w trakcie sesji zyskiwały prawie 6 proc. Ponad 3 proc. drożało PGE oraz Bogdanka, która wczoraj pokazała lepsze od prognoz wyniki za II kwartał.
Na szerokim rynku mocno drożała Armatura, na akcje której wezwanie ogłosił jej największy akcjonariusz , PZU. Należący do niego fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych BIS 2 oferuje 1,7 zł za akcję. Zapisy będą przyjmowane w dniach 19 września - 18 października. W reakcji na wezwanie kurs PZU poszedł mocno w górę. Po południu akcje wyceniano na 1,81 zł, po zwyżce o 6,5 proc.
Większość opublikowanych dziś danych makro nie zaskoczyła. Warto ewentualnie odnotować lepsze od prognoz wskaźniki koniunktury w strefie euro. Pojawiające się oznaki ożywienia rodzą pytanie, czy poprawa sytuacji w realnej gospodarce została już przez giełdy zdyskontowana.
W najbliższym tygodniu oprócz doniesień w sprawie interwencji w Syrii inwestorzy z uwagą  śledzić będą doniesienia w sprawie OFE, odczyty  PMI dla poszczególnych gospodarek, decyzje EBC oraz RPP w sprawie stóp procentowych oraz piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy. Te ostatnie będą szczególnie istotne w kontekście decyzji o kontynuowaniu, bądź wygaszaniu programu luzowania ilościowego przez Fed.
Piątkową sesję inwestorzy na Wall Street rozpoczęli w umiarkowanie dobrych nastrojach. Na otwarciu indeksy poszły symbolicznie w górę. Jednak potem zdecydowanie zaczęła dominować czerwień.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA