fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja

Zbyt ciężkie tornistry

Fotorzepa, Mateusz Dąbrowski Mateusz Dąbrowski
Najmłodsi polscy uczniowie dźwigają na swoich plecach zbyt dużo – wynika z badań przeprowadzonych przez fundację Rosa w ponad 1200 szkołach.
Szkolny plecak ucznia klas I-III szkół podstawowych waży średnio ponad 3 kilogramy, ale, w niektórych szkołach w Polsce tornister 10-latka potrafi ważyć nawet ponad 5 kilogramów. Choć nie ma norm ani przepisów, które by regulowały dopuszczalny ciężar plecaka ucznia, uważa się, że fizjologicznie poprawne obciążenie dziecka nie powinno być większe niż 10% wagi jego ciała. Jak się okazuje te wskazówki fizjologów nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości. Średnia waga dzieci, które brały udział w badaniu wynosiła 32.5 kg., tymczasem plecaka - 3.4 kg. W niektórych szkołach ciężar plecaków daleko odbiegał od średniej. W Szkole Podstawowej nr 2 w Międzyrzeczu Podlaskim waga plecaka wynosiła przeciętnie 4.39 kg. (wśród uczniów III klasy - 5.2 kg.), a w szkole w Pniowie na Śląsku - 4,76 kg. (przy niższej średniej wadze dziecka - 30.42 kg.). W tej śląskiej szkole pierwszoklasiści codziennie zakładają na plecy tornistry ważące 4.8 kg. - Wyniki okazały się szokujące. Ponad 55% dzieci z klas I - III, czyli co drugi uczeń w wieku 7-10 lat, miało ze sobą tornister, którego ciężar wraz z zawartością  przekraczał 10 proc. wagi ciała dziecka. W przypadku dzieci najmłodszych, czyli uczniów klas pierwszych, problem ten dotyczył prawie 60 proc. badanych - mówi Mariusz Bober, prezes Fundacji Rosa.
Zgodnie z polskim prawem, szkoły podstawowe powinny zapewnić uczniom możliwość pozostawienia podręczników i przyborów szkolnych na terenie placówki. Jednak, ze względu na ograniczenia budżetowe – szczególnie w małych miejscowościach i na terenach wiejskich, bardzo często jest to niemożliwe.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA