fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Putin w bieliźnie. Policja rekwiruje obrazy

AFP
W jednej z galerii sztuki w Petersburgu policja zarekwirowała obrazy przedstawiające Władimira Putina i Dmitrija Miedwiediewa w damskiej bieliźnie. Autor już ubiega się o azyl polityczny we Francji
Portret przedstawia premiera Rosji ubranego w damską bieliznę, za nim stoi prezydent Putin w koszuli nocnej i czesze jego włosy.
Z galerii usunięto także inne obrazy, kpiące z konserwatywnych rosyjskich polityków, którzy poparli antygejowską politykę rosyjskiego rządu. Na jednym z nich przedstawiono Witalija Milonowa, jednego z architektów antygejowskich ustaw, na tle symbolu środowisk LGBT, wielobarwnej tęczy.
Kolejny zarekwirowany obraz przedstawia głowę Cerkwi patriarchę Cyryla z obnażonym torsem pokrytym tatuażami. Obrazy są elementami wystawy pt. "Liderzy".
W sumie policja zarekwirowała cztery obrazy, nie przedstawiając - jak twierdzi właściciel galerii Aleksander Donskoi - żadnego formalnego nakazu lub uzasadnienia powodu ich usunięcia. Właściciel powiedział też, że autor portretu, Konstantin Altunin, opuścił już Rosję i poprosił o azyl polityczny we Francji. Według posiadanych przez niego informacji z kraju wyjechała także dyrektorka galerii Tatiana Titova.
Policja zamierza ustalić, czy zarekwirowane prace nie łamią przepisu o obrazie władzy. Za takie przestępstwo grozi nawet do roku więzienia.
Petersburg, gdzie w przyszłym tygodniu odbędzie się szczyt G20, jest jednym z pierwszych rosyjskich miast, w którym wprowadzono ustawy zakazujące "gejowskiej propagandy".
Policja zarekwirowała obrazy w petersburskiej galerii
Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA