fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Synowie, mężowie i ojcowie

materiały prasowe
Wyjątkowa wystawa poświęcona górnikom z kopalni "Wujek" zastrzelonym podczas pacyfikacji ZOMO od 2 września na ulicy Mariackiej w Katowicach.
To wystawa plenerowa „Kopalnia strajkuje..." – strajk i pacyfikacja Kopalni „Wujek" 13-16 grudnia 1981 r.
Niepublikowane, prywatne zdjęcia górników m.in. zdjęcie szkolne Józefa Gizy, Joachim Gnida z żoną i córeczką na tle familoka i wspomnienia najbliższych to ogromna wartość tej ekspozycji. Wystawa składa się z 24 plansz, na których zaprezentowano wiele zdjęć z rodzinnych albumów.
To nie tylko historia górników i tragedii ich rodzin.
Historia opowiedziana przez twórców wystawy zaczyna się planszą o kryzysie, który nastąpił w PRL na przełomie lat 70. i 80. Następnie opisano powstanie związków zawodowych, „karnawał Solidarności", wprowadzenie stanu wojennego, „odblokowywanie" zakładów pracy strajkujących na terenie województwa katowickiego, pacyfikację Kopalni „Wujek". Każdemu z zastrzelonych dziewięciu górników poświęcono osobną tablicę.
- Zależało nam na tym, by zastrzeleni górnicy zostali pokazani  również jako synowie, mężowie i ojcowie. Dlatego na tablicach prezentujemy fotografie z prywatnych zbiorów rodzin górników – podkreśla Robert Ciupa, dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności.
Wystawę kończy tablica, na której przypomniano kolejne procesy funkcjonariuszy plutonu specjalnego ZOMO, którzy w końcu zostali skazani.
Projekt został dofinansowany przez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra.
- Na co dzień opowiadamy o „Solidarności", pacyfikacji i jej ofiarach w Muzeum Izbie Pamięci Kopalni „Wujek". Jednak od dłuższego czasu myśleliśmy o tym, by tragiczną historię „Wujka" pokazać poza muzeum – mówi Stanisław Płatek, przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK ,,Wujek'' Poległych 16 grudnia 1981 r. i jeden z byłych przywódców strajku.
Wystawę na Mariackiej można oglądać do 23 września.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA