fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Ile za małą kawalerkę od dewelopera

Na osiedlu Hevelia w Poznaniu najmniejsze lokale mają 24 mkw.
Materiały Inwestora
Średnia powierzchnia nowego lokalu to dziś 60,4 mkw. Cztery lata temu było to 71,1 mkw. Nieduże mieszkania dość szybko znikają z oferty. Kupują je inwestorzy.
Z danych portalu Tabelaofert.pl wynika, że najmniejsze mieszkania (11,3 mkw.) znajdziemy we wrocławskiej inwestycji Starter. – To jednak bardzo nietypowy projekt, skierowany głównie do studentów oraz inwestorów planujących zakup mieszkania na wynajem – mówi Anna Papiernik, analityk rynku nieruchomości redNet Property Group. – W ostatnich latach średnia powierzchnia lokali na rynku pierwotnym znacznie się zmniejszyła: z 71,1 mkw. pod koniec czerwca 2009 r. do 60,4 mkw. w czerwcu tego roku.

Lokale się kurczą

Jak mówi Anna Papiernik, najbardziej zmniejszyły się mieszkania czteropokojowe. W 2009 r. miały średnio 106,1 mkw., a na koniec czerwca tego roku – 93,6 mkw. Kawalerki skurczyły się z 38,1 do 34,7 mkw. – Deweloperzy nadal będą budowali małe lokale. Mieszkania dla wielu klientów wciąż są zbyt drogie, dlatego skłaniają się ku mniejszym powierzchniom, które oznaczają mniejszy kredyt – tłumaczy Anna Papiernik. – Większe mieszkania będą wybierane chętniej, jeśli tylko poprawi się sytuacja gospodarcza w kraju, a siła nabywcza klientów wzrośnie.
Michał Świderski ze spółki Skanska Residential Development Poland zauważa, że największą popularnością cieszą się mieszkania o powierzchni 31–41 mkw., z oddzielną sypialnią. Klienci pytają także o małe lokale typu studio. Ważna jest ich funkcjonalność i jakość. W warszawskiej inwestycji Park Ostrobramska Skanska oferuje mieszkania od 23,5 mkw., na które wystarczy mniej niż 200 tys. zł. Do kupienia są także trzypokojowe 45-metrowe mieszkania z widną kuchnią. Największe dostępne mieszkanie ma pięć pokoi na 110 mkw. – Małe mieszkania wybierają klienci w różnym wieku: dla siebie, na wynajem, jako lokatę kapitału. To już nie są lokale tylko dla singli – podkreśla Michał Świderski. Dodaje, że Skanska strukturę mieszkań dostosowuje do potrzeb rynku, poprzedzając planowanie szczegółowymi badaniami. – Nie zamierzamy jednak iść na skróty, budując tylko małe, dwupokojowe lokale. Nie zrezygnujemy z mieszkań cztero-, a nawet pięciopokojowych – mówi Świderski.
Zdaniem Sławomira Horbaczewskiego, wiceprezesa spółki Marvipol, dziś najtrudniej jest sprzedać największe mieszkania, zwłaszcza w mniejszych miastach. – Dużym zainteresowaniem cieszą się niezmiennie małe powierzchnie, czego deweloperzy nie mogą lekceważyć, zwłaszcza w czasie utrudnionego dostępu do kredytów – potwierdza Sławomir Horbaczewski. – Najpopularniejsze kawalerki mają od trzydziestu kilku do czterdziestu mkw. Jest to powierzchnia umożliwiająca zaaranżowanie co najmniej dwóch pokoi.
Na warszawskim osiedlu Marvipolu Zielona Italia powierzchnie lokali wahają się między 24,5–51 mkw. Cena mkw.: 5,9 tys. zł.

Małe na wynajem

Z kolei Ewelina Juroszek, dyrektor ds. sprzedaży w spółce Atal, zauważa, że choć popyt na małe lokale nie słabnie, to klienci rezygnują z kawalerek na rzecz dwupokojowych lokali o powierzchni od 36 do 45 mkw. – Rośnie także zainteresowanie trzypokojowymi lokalami o średniej powierzchni od 55 do 65 mkw. – mówi Ewelina Juroszek. – O najmniejsze mieszkania klienci pytają rzadko. Dlatego w realizowanych przez nas inwestycjach stanowią one znikomy procent – mówi Ewelina Juroszek. We wrocławskim projekcie Dyrekcyjna 33 najmniejsze mieszkania mają 26 mkw., a największe – 129 mkw. Ceny: 6,6 tys. zł. W tej inwestycji, w sąsiedztwie Dworca Głównego, małe mieszkania typu studio z myślą o wynajmie kupują inwestorzy. W krakowskim projekcie Apartamenty Nadwiślańska Atal zaplanował lokale o powierzchni od 26 do 177 mkw. Ceny wahają się od 8,2 do 8,7 tys. zł za mkw.
Nieduże mieszkania buduje także spółka Inkom. Na wrocławskim osiedlu Nowy Port deweloper planuje lokale od ok. 30 do 75 mkw. Ceny zaczynają się od 4,4 tys. zł za mkw.
Na poznańskim osiedlu Hevelia spółki Unidevelopment najmniejsze mieszkania mają 24 mkw. Deweloper przewidział także lokale o powierzchni 29,2 mkw. To kawalerki z aneksami kuchennymi. Największe mieszkania mają 93,3 mkw. (cztery pokoje). Ceny najmniejszych mieszkań: od 6,3 do 7,6 tys. zł za mkw. Zbigniew Gościcki, prezes Unidevelopmentu, zauważa, że na większości osiedli małe mieszkania szybko znajdują nabywców, dlatego powinny być oferowane w każdej inwestycji. – Znajdą się one także w naszych kolejnych projektach. Na osiedlu przy ul. Stefana Czarnieckiego w Poznaniu planujemy m.in. kawalerki od 25,7 mkw. – mówi Zbigniew Gościcki. Prezes Unidevelopmentu potwierdza, że zwiększona popularność małych mieszkań to wynik m.in. ograniczonej dostępności do kredytów. W ofercie spółki Inpro są mieszkania od 26,2 mkw. Powierzchnie dwupokojowych lokali zaczynają się od 33,3 mkw. – I jedne, i drugie sprzedają się bardzo dobrze, czego przykładem może być gdańskie osiedle Chmielna Park, gdzie sprzedaliśmy ponad połowę mieszkań z pierwszych etapów – mówi Rafał Zdebski, dyrektor handlowy Inpro. Dodaje, że małych lokali szukają m.in. młode małżeństwa i klienci inwestujący w mieszkania na wynajem. Na gdańskim osiedlu Inpro Jabłoniowa najmniejsze mieszkania mają ok. 35 mkw. Ceny mkw.: od 4,2 tys. zł.
masz pytanie, wyślij e-mail do autorki a.gawronska@rp.pl
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA