fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Porozumienie KGHM z Vale

Porozumienie z koncernem Vale otwiera możliwość budowy kopalni miedzi i niklu na złożu Victoria w Kanadzie.
Po rocznych negocjacjach KGHM oraz brazylijski koncern Vale porozumiały się w sprawie kanadyjskiego złoża Victoria, jednego z najcenniejszych aktywów KGHM International (d. Quadra) – spółki przejętej przez KGHM za ponad 9 mld zł.
Brazylijczycy mieli opcję odkupu 51 proc. udziałów w cennym złożu. Na mocy zawartego właśnie porozumienia zgodzili się zrezygnować z tego uprawnienia, a w zamian rekompensaty będą mieć wyłączność na przerób całej rudy wydobywanej w kopalni Victoria z wynagrodzeniem „net smelter return royalty". To 2,25 proc. od przychodów pomniejszonych o koszty transportu i przerobu hutniczego. Będą też przerabiać rudę z innych kopalni KGHM International leżących w rejonie Sudbury.
Niewyjaśniona sytuacja z Vale powodowała, że KGHM  International nie był skory do rozpoczynania prac przy budowie kopalni szybowej na złożu Victoria.
– Dzięki rozwiązaniu kwestii opcji możemy przystąpić do realizacji projektu. Prace nad pogłębianiem szybu rozpoczną się jeszcze w tym roku, a wydobycie rozpocznie się za 4–5 lat – komentuje Maciej Koński, dyrektor departamentu ds. rozwoju bazy zasobowej KGHM. Na tym etapie koncern nie podaje, ile wyniosą nakłady inwestycyjne. KGHM jest w trakcie załatwiania formalności dotyczących zgody na eksploatację złoża – m.in. negocjuje z Indianami.
Zasoby geologiczne złoża Victoria są szacowane na 14,5 mln ton rudy zawierającej 2,5 proc. miedzi, 2,5 proc. niklu. KGHM informował również o odkryciu znacznych ilości palladu i platyny.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA