fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Powstanie Warszawskie

Do końca będziemy oddawać im hołd

Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Utrata niepodległości to straszna tragedia. Dlatego niech młode pokolenia się uczą, co to jest walka o wolność – mówił gen. Zbigniew Ścibor-Rylski.
W przeddzień rocznicy wybuchu powstania z kilkoma tysiącami jego uczestników i ich rodzin spotkał się prezydent Bronisław Komorowski. Wręczał ordery i odznaczenia.
– Nie mamy dzisiaj wpływu na wydarzenia sprzed 69 lat, na ówczesnych polityków, na decyzje dowódców i przywódców Polskiego Państwa Podziemnego i polskiej armii podziemnej, ale mamy wpływ na budowanie rzetelnej, sprawiedliwej wiedzy o powstaniu – mówił Komorowski.
– Słyszymy dzisiaj głosy krytyczne, zarzucające, że nadmiernie pielęgnując pamięć o Powstaniu Warszawskim, niszczy się prawdę o nim i rzeczywisty jego wymiar – mówił wczoraj prezydent. Jego zdaniem nie sposób się z nimi zgodzić. I dodał, że wczorajsza uroczystość to kolejny akt szacunku, wdzięczności i patriotycznej powinności zarówno wobec bohaterów powstania, jak i wobec tych, którzy dziś pielęgnują upamiętnienie tamtej walki. – Szczególnym zaszczytem dla mnie jest wręczenie rodzinom orderów Virtuti Militari, odznaczeń przyznanych jeszcze w czasie powstania, w imieniu Polskiego Państwa Podziemnego – dodał.
Gen. Zbigniew Ścibor-Rylski, prezes Związku Powstańców Warszawskich, mówił, że utrata niepodległości to straszna tragedia, większej nie można przeżyć. – Obecność tutaj garstki powstańców świadczy o tym, że do ostatniej kropli krwi, do ostatniego tchnienia będziemy przychodzić do naszego muzeum, aby oddać hołd tym wspaniałym dziewczętom i chłopcom, którzy oddali swoje życie za wolność i niepodległość naszej ukochanej ojczyzny – mówił generał.
Dziś, w 69. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, dalsze uroczystości z tej okazji. Obchody rozpoczną się przed południem przy pomniku Mokotów Walczący – 1944 w parku im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera, skąd wyruszy Marsz Mokotowa. Potem kwiaty zostaną złożone m.in. pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota", pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.  O godz. 17 w całym kraju rozlegną się syreny, a ruch ma zostać wstrzymany na minutę. Na Wojskowych Powązkach jak co roku ma się odbyć uroczystość  przy pomniku Gloria Victis.
Na wieczór zaplanowano uroczystość złożenia wieńców, modlitwę ekumeniczną i mszę św. polową pod pomnikiem Polegli Niepokonani na wolskim Cmentarzu Powstańców Warszawy. W uroczystościach wezmą udział uczestnicy powstania, władze państwa i stolicy oraz  warszawiacy. O godz. 20 na placu Zamkowym zacznie się wspólne śpiewanie piosenek powstańczych. Wcześniej uczestnicy dostaną śpiewniki m.in. z piosenkami „Sanitariuszka Małgorzatka", „Pałacyk Michla" czy „Chłopcy silni jak stal". Wieczorem o godz. 21 uroczystości na kopcu Powstania Warszawskiego przy ul. Bartyckiej.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA