fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sądownictwo

Śledczy szykują się na rasistów

Śledztwa dotyczące przestępstw rasistowskich poprowadzą wyspecjalizowani prokuratorzy. Ma to zapobiec nietrafnym decyzjom.
Policja i prokuratura mają skuteczniej wykrywać sprawców przestępstw rasistowskich – to zapowiedź wynikająca z wczorajszego spotkania prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta i szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza. Takie sprawy będą prowadzić specjalnie wyznaczeni prokuratorzy.
– W prokuraturach rejonowych znany będzie z nazwiska prokurator – bądź dwóch – który, w przypadku kiedy zdarzy się konieczność natychmiastowego reagowania, będzie dostępny przez całą dobę dla policji – mówił Seremet.
Zmiany mają zapobiec takim przypadkom, jak niedawny w Białymstoku, gdzie prokurator odmówił śledztwa w sprawie namalowania swastyki na budynku.
– Podjęte działania w dalszej perspektywie przyniosą oczekiwane skutki – zaznaczył Sienkiewicz i poinformował, że środowisko odpowiadające za rasistowskie ekscesy w Białymstoku zostało „policzone prawie co do sztuki".
W mieście ostatnio dochodzi do rasistowskich incydentów. Kilka tygodni temu nieustaleni sprawcy podpalili mieszkanie, do którego do swojej polskiej rodziny przyjechał Hindus. Wcześniej doszło do podpaleń mieszkań rodzin czeczeńskich i rodziny polsko-pakistańskiej i próby podpalenia Domu Kultury Muzułmańskiej. Organy ścigania są krytykowane za brak efektów w ustalaniu sprawców.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA