fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telekomunikacja i IT

Polkomtel pod prąd w branży: pasmo 700 MHz na radiodyfuzję

Zygmunt Solorz-Żak właściciel Polkomtela
Fotorzepa, Darek Golik DG Darek Golik
Spółki Zygmunta Solorza- -Żaka w sprawie przeznaczenia częstotliwości zwalnianych przez telewizje mówią jednym głosem.
– Polkomtel stoi na stanowisku, że pasmo 700 MHz powinno pozostać dla wykorzystania na potrzeby radiodyfuzji, nie zaś pod Internet mobilny – poinformowała „Rz" Aleksandra Gieros-Brzezińska z biura prasowego operatora sieci Plus.
To spore zaskoczenie dla pozostałych operatorów mobilnych: T-Mobile Polska, Orange i Playa, którzy najchętniej na potrzeby mobilnego Internetu przeznaczyliby wszystkie dostępne częstotliwości.
Jednak biorąc pod uwagę, że Polkomtel należy do Zygmunta Solorza-Żaka, właściciela Cyfrowego Polsatu, stanowisko telekomu takie dziwne już nie jest. Dominik Libicki, prezes Cyfrowego Polsatu, mówił wcześniej:  – Będziemy proponować, aby jeden z multipleksów został przeznaczony na kanały HD, które mogą się nie zmieścić na już otwartych częstotliwościach. Zgadzał się, że warto udostępnić też miejsce na płatną telewizję. – W opinii spółki podjęcie przez operatorów komórkowych działalności w nowym paśmie wiązać się będzie ze znacznymi nakładami, które niekoniecznie przełożą się na poprawę jakości usług – tłumaczy tymczasem Gieros-Brzezińska.
Wyjaśnia też, że Polkomtel większy sens widzi w przeznaczeniu tego pasma pod usługi oparte na dostarczaniu treści. Polkomtel kreśli także przy tej okazji wizję bliższej współpracy z Polsatem. – Współpraca nadawców telewizyjnych i operatorów telekomunikacyjnych w ramach najszerszego wachlarza multipleksów wydaje się korzystna dla obu stron – podkreśla Gieros-Brzezińska.
W ubiegły piątek Polkomtel przekazał swoje oficjalne stanowisko dotyczące przeznaczenia tzw. drugiej dywidendy cyfrowej Urzędowi Komunikacji Elektronicznej, który prowadzi konsultacje branżowe w tej sprawie, aby przygotować się do przyszłorocznej międzynarodowej konferencji, która ostatecznie określi, jak poszczególne kraje będą dysponowały omawianym pasmem.
Dziś funkcjonują w eterze wstępne ustalenia w tej kwestii. Wskazują one tymczasem na przewagę telekomów i usług mobilnego Internetu w debacie. Dlatego też grupie Solorza-Żaka bez dodatkowego wsparcia może być trudno przebić się z opinią i zmienić sposób myślenia regulatorów.
Na zbudowanie koalicji jest jeszcze czas. Jak mówił „Rz" Wojciech Jabczyński, rzecznik Grupy Orange, telekom spodziewa się, że pasmo może być przekazane operatorom najwcześniej w latach 2016–2017.
Dziś operatorzy mobilni szykują się do aukcji pasma 800 MHz, która według zapowiedzi szefowej UKE Magdaleny Gaj miałaby się odbyć w tym roku. W branży coraz częściej słychać jednak opinie, że przesunie się ona już na przyszły rok.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA