fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Moja Emerytura

UE: potrzebna większa ochrona indywidualnych emerytur

ROL
Stworzenie wspólnych ram w Unii Europejskiej dla indywidualnych emerytur jest priorytetem Europejskiego Organu Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych
Gabriel Bernardino, przewodniczący European Insurance and Occupational Pensions Authority (EIOPA), przemawiając podczas konferencji poświęconej prywatnym planom emerytalnym we Frankfurcie, argumentował, że poprawa przejrzystości produktów i ochrony konsumentów jest potrzebna do zwiększenia zaufania do rynku. Powiedział też, że większa ochrona i przejrzystość prywatnych planów emerytalnych są konieczne w sytuacji gdy rządy coraz bardziej przesuwają odpowiedzialność za przyszłe emerytury na indywidualną zapobiegliwość własnych obywateli.
- Wśród konsumentów różnych usług finansowych posiadacze indywidualnych planów emerytalnych są najbardziej narażeni na nadużycia – dodał, wyjaśniając, że wynika to ze skomplikowanej struktury niektórych produktów, które nie zawsze są „odpowiednio dobierane do celów finansowych klienta".
- W ostatnich kilku latach wielu posiadaczy produktów emerytalnych skonfrontowało ich jakość z rzeczywistością, otrzymując świadczenia znacznie poniżej swoich oczekiwań. W wielu przypadkach było to spowodowane niewłaściwym dobraniem produktu do oczekiwanego celu – mówił na konferencji Berenadino. Jak dodawał: „EIOPA położy więc nacisk na dostarczanie porad na temat tego, jaki powinien być indywidualny plan emerytalny i, co ważniejsze, jaki nie powinien być".
Pomimo nalegań uczestników konferencji Bernardino nie odpowiedział na pytanie, jakie produkty nie powinny być wybierane jako plan emerytalny, wyjaśniając, że produkty „powinny być zrozumiałe, sprawiedliwe i opłaty nie powinny być nieproporcjonalne".
 
Publikacja powstała we współpracy z "Globalnym przeglądem emerytalnym" wydawanym przez serwis www.emerytariusz.pl. Źródło: Europeanpensions.net
Źródło: GPE
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA