fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

O cloud computingu w Warszawie na wysokim szczeblu

Komisja Europejska mocno stawia na rozwój usług przetwarzania danych w chmurze obliczeniowej.
„Polska wobec strategii UE przetwarzania w chmurze" to tytuł konferencji, która odbędzie się w czwartek na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. To pierwsze w historii tak duże wydarzenie poświęcone cloud computingowi w Polsce. Jest organizowane  wspólnie z Europejskim Komitetem Ekonomiczno-Społecznym oraz Komisją Europejską.
Zaangażowanie tych instytucji w konferencję nie powinno dziwić. Komisja Europejska już dawno dostrzegła potencjał, jaki tkwi w rynku zdalnego przetwarzania danych przez Internet, czyli w tzw. chmurze obliczeniowej, i przyjęła strategię „New strategy to drive European business and government productivity via cloud computing". Jej realizacja ma sprawić, że usługi w chmurze będą bezpieczniejsze i staną się masowo dostępne, również dla użytkowników indywidualnych.
Bruksela wierzy, że poprzez wprowadzenie jednolitych standardów regulujących  przetwarzanie w chmurze rynek tego typu usług gwałtownie przyspieszy, na czym skorzysta cała gospodarka UE. Komisja Europejska szacuje, że dzięki temu do 2020 r. w Europie powstanie 2,5 mln nowych miejsc pracy, co będzie oznaczało stworzenie w Unii Europejskiej całkowicie nowej gałęzi przemysłu o wartości 80 bilionów euro. Produkt krajowy brutto całej Unii powiększy się dzięki temu do 2020 r. aż o 160 mld euro, czyli o 1 proc.
W trakcie konferencji prelegenci zaprezentują przykłady wdrożeń rozwiązań cloud computingu zarówno z rynków dojrzałych, jak i Polski. Przedstawione zostaną także prawne aspekty przetwarzania danych w chmurze.
Długa lista zalet korzystania z aplikacji w modelu zdalnym powoduje, że cloud computing jest jednym z najszybciej rozwijających się segmentów rynku IT na świecie, w tym w Polsce. Jeszcze kilka kwartałów temu z chmury korzystał co piąty polski podmiot zaliczany do segmentu MSP. Tymczasem obecnie, jak wynika z najnowszego badania Ipsos MORI przeprowadzonego na zlecenie Microsoftu, odsetek ten sięga już ok. 52 proc.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA