fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Dzień Wolnej Sztuki

Jeden z obrazów prezentowanych podczas Dni Wolnej sztuki w Muzeum Narodowym we Wrocławiu: Antoine Pesne: Wróżba cyganki, 1 poł. XVIII w.
materiały prasowe
27 kwietnia obchodzimy Dzień Wolnej Sztuki. W Polsce w tym roku włączyło się do niego 29 muzeów w 19 miastach
Akcja Slow Art Day ma charakter międzynarodowy. Na całym świecie tego dnia muzea zapraszają do obejrzenia z przewodnikiem pięciu wybranych dzieł w ciągu jednej godziny, a czasem dłużej. Badania mówią, że jednemu dziełu w muzeum poświęcamy przeciętnie 8 sekund. W Dniu Wolnej Sztuki chodzi o to, żeby nie zaliczać muzeów maratonowo i bezrefleksyjne, a znaleźć czas na kontemplację i refleksję.
We wszystkich muzeach i galeriach, uczestniczących w akcji, czekają dziś na widzów profesjonaliści, którzy opowiedzą o wybranych  dziełach. Wstęp wolny.
Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza o godz. 12 na spotkanie  z odzyskanym przed rokiem  obrazem „Żydówka z pomarańczami" Aleksandra Gierymskiego. Można będzie poznać nie tylko jego historię, ale też dowiedzieć się, dlaczego artysta namalował drugie podobne dzieło „Żydówkę z cytrynami"? I jaki fragment Warszawy ukazał w tle?
W Galerii Portretu Staropolskiego i Europejskiego MN czeka na widzów „Portret kardynała Richelieu" namalowany przez Philippe'a de Champaigne . Kardynał był uosobieniem władzy i potęgi XVII-wiecznej Francji, pierwszym ministrem Ludwika XIII. Philippe de Champaigne, choć miał inne poglądy, malował go wielokrotnie; niemal zawsze w ten sam sposób. Inne prezentowane tego dnia przez muzeum obrazy to: „Śmierć Barbary Radziwiłłówny" Józefa Simmlera, „Kolejka trwa" Andrzeja Wróblewskiego, „Lipiec–Sierpień" Zofii Stryjeńskiej.
W Warszawie do akcji przyłącza się także Zachęta, Muzeum Pałac w Wilanowie, Łazienki Królewskie (z podsumowaniem cyklu „Obrazy czwartkowe" towarzyszącego wystawie „Bacciarelli i inni. Królewska kolekcja obrazów Stanisława Augusta")  i Zamek Królewski.  Uwaga - Zamek Królewski będzie obchodził Dzień Wolnej Sztuki w niedzielę, prezentując m.in. swoje największe arcydzieła „Dziewczyna w ramie obrazu" i „Uczony przy pulpicie" Rembrandta,
W sobotę  warto wybrać  się też do oddziałów Muzeum Narodowego w Krakowie, gdzie będzie okazja  lepszego poznania zwłaszcza obrazów Jana Matejki -  w Domu Matejki przy Floriańskiej 41 i w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach (np.„Otrucie królowej Bony" i  „ Hołd pruski"). A w Gmachu Głównym krakowskiego MN wszechstronnie omówione zostaną wybrane prace Olgi Boznańskiej, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Tadeusza Kantora. Aliny Szapocznikow i Leona Tarasewicza.
W Muzeum Narodowym we Wrocławiu czeka m.in XVII-wieczny Autoportret Michaela Willmanna, obrazy Tadeusza Makowskiego i Wenus „Rzeźba-Fontanna"  Pawła Althamera. Zaprasza także Muzeum Współczesne Wrocławia.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA