Tak wynika z najnowszych badań genetycznych. Dyskusja na temat miejsca i czasu udomowienia toczy się od lat. Pewne jest jedynie, że ponad 10 tys. lat temu pies zajął w cywilizacji pozycję „najlepszego przyjaciela człowieka".
Międzynarodowy zespół naukowców, którym kierował dr Olaf Thalmann z Uniwersytetu w Turku w Finlandii, w dzisiejszym wydaniu magazynu „Science" przedstawia argumenty na rzecz europejskiego pochodzenia naszych pupili. Oprócz naukowców z Finlandii w skład zespołu weszli badacze z USA, Belgii, Rosji i Niemiec. Jest wśród nich szwedzki biolog ewolucyjny Svante Pääbo z Instytutu Maxa Plancka w Lipsku, który w 2009 roku z zespołem współpracowników odtworzył genom neandertalczyka.
Historia matki
„Dotychczas dostępne dane genetyczne sugerują, że proces udomowienia w Azji Wschodniej rozpoczął się ok. 15 tys. lat temu, a najstarsze znaleziska szczątków zwierząt wyglądających jak psy pochodzą sprzed ponad 30 tys. lat" – piszą autorzy w „Science". „Przeanalizowaliśmy mitochondrialny materiał genetyczny pochodzący od 18 przedstawicieli kopalnych psowatych z Eurazji i Nowego Świata i sporej ilości współczesnych psów i wilków".
Odtworzenie mitochondrialnego DNA to najlepsze narzędzie do śledzenia zmian ewolucyjnych. Naukowcy badają materiał genetyczny znajdujący się nie w jądrach komórkowych, ale w strukturach komórki poza jądrem zwanych mitochondriami. Materiał genetyczny tam zawarty pochodzi od matki, jest łatwiejszy do odtworzenia w próbkach kopalnych niż DNA pochodzące z jąder komórkowych. Analiza próbek kopalnych i współczesnych pozwoliła zbadać genetyczne relacje między psami i wilkami.
„Mitochondrialne DNA wszystkich dzisiejszych psów jest najbardziej zbliżone zarówno do kopalnych, jak i współczesnych przedstawicieli rodziny psowatych z Europy" – piszą badacze w „Science".