Dodatkowy termin egzaminu radcowskiego i adwokackiego 2020

W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace dotyczące wyznaczenia dodatkowego terminu przeprowadzenia egzaminów adwokackiego i radcowskiego.

Aktualizacja: 11.05.2020 13:01 Publikacja: 11.05.2020 12:43

Dodatkowy termin egzaminu radcowskiego i adwokackiego 2020

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

O ile pozwoli na to sytuacja epidemiczna w kraju, planowane są one w dniach 23-26 czerwca 2020 roku.

Proponowany termin zależy także od dostępności sal, spełniających wymogi prawidłowego przeprowadzenia egzaminów, w tym zachowania odpowiednich warunków sanitarnych, zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektowa Sanitarnego, które Ministerstwo Sprawiedliwości otrzymało 8 maja br.

Termin egzaminów adwokackiego i radcowskiego, wyznaczony pierwotnie na 24-27 marca 2020 r., przypadł na początek epidemii koronawirusa w Polsce. W trosce o bezpieczeństwo publiczne i zdrowie ponad 3600 zdających egzaminy, członków komisji, osób wsparcia administracyjnego i technicznego oraz ich rodzin Minister Sprawiedliwości zarządził przesunięcie terminu tych egzaminów. Decyzję tę poprzedziło uzyskanie rekomendacji Głównego Inspektora Sanitarnego.

Czytaj także: Egzamin adwokacki i radcowski 2020 - oto przybliżony, nowy termin

Zgodnie z art. 78 ust. 9 ustawy z 26 maja 1982 r. – Prawo o adwokaturze i art.361 ust. 10 ustawy z 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, w przypadku przeszkody uniemożliwiającej przeprowadzenie egzaminu przez komisję w podanym terminie, Minister Sprawiedliwości po zasięgnięciu opinii odpowiednio Naczelnej Rady Adwokackiej i Krajowej Rady Radców Prawnych wyznacza dodatkowy termin egzaminu.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie