Bankowość elektroniczna w Polsce rozwija się szybko od kilku lat i jest już powszechna. W coraz większym stopniu wypiera też tradycyjne oddziały, więc banki uczestniczą w ciągłym wyścigu na nowinki technologiczne i usprawnienia swoich systemów i aplikacji.
Dziś aktywnych klientów bankowości elektronicznej (minimum jedno logowanie w miesiącu) jest już 17,3 mln (łącznie kont z dostępem przez internet jest 37,3 mln). To spory skok, bo jeszcze w 2015 r. aktywnych klientów korzystających z internetu było 14,5 mln, a w 2010 r. – tylko 9,2 mln. Wraz z rosnącymi możliwościami smartfonów i popularyzacją tych urządzeń zaczęła się rozwijać bankowość mobilna. Teraz już 8,7 mln Polaków aktywnie korzysta z tego rozwiązania. Postęp jest tu błyskawiczny, bo przez rok ta liczba wzrosła o około 60 proc.
Potwierdza to PKO BP, największy bank w Polsce, którego klienci od początku funkcjonowania jego aplikacji mobilnej (teraz aktywnych jest 3,5 mln) wykonali z poziomu telefonu łącznie już 200 mln transakcji. – Na pierwsze 100 milionów transakcji czekaliśmy ponad pięć lat, a drugie tyle nasi klienci wykonali w niespełna rok. Bankowość mobilna zastępuje inne formy zarządzania finansami czy dokonywania codziennych płatności, bo jest dla klientów najwygodniejsza – mówi Michał Macierzyński, dyrektor departamentu usług cyfrowych w PKO BP. W sierpniu 2018 r. liczba logowań do aplikacji IKO okazała się większa niż liczba logowań do serwisu transakcyjnego iPKO. W lipcu również Millennium podał, że liczba logowań do jego aplikacji mobilnej przekroczyła liczbę logowań do bankowości internetowej.
Nieustanna ewolucja
Banki ciągle pracują nie tylko nad nowymi aplikacjami mobilnymi, ale też dołączają nowe funkcjonalności do już działających. PKO BP wiosną zaktualizował swoją, wprowadzając mobilną autoryzację transakcji (można nią zastąpić kody SMS i kartę kodów jednorazowych), od teraz można też składać wniosek o otwarcie konta walutowego z możliwością podpięcia kantoru internetowego i karty wielowalutowej. Pod koniec roku pojawi się funkcja sterowania aplikacją głosem.