fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

NFZ uczy przez internet karmienia piersią

123RF
NFZ przez internet szkoli matki i lekarzy, jak prawidłowo karmić piersią. Specjaliści podkreślają, że e-learning nie zastąpi rozwiązań systemowych.

Jak prawidłowo karmić i co robić w razie problemów z laktacją? Gdzie szukać pomocy w przypadku trudności? Wątpliwości ma rozwiać szkolenie e-learningowe na stronie Akademii Narodowego Funduszu Zdrowia (akademia.nfz.gov.pl). Osobne kursy przewidziano dla matek i personelu medycznego.

Neonatolodzy i konsultanci laktacyjni, którzy od lat walczą o wycenę przez NFZ porady laktacyjnej, uważają, że to krok w dobrym kierunku.

– Nie można jednak zapominać, że szkolenia nie zastąpią systemowo rozwiązanej opieki laktacyjnej – mówi dr Urszula Bernatowicz-Łojko, neonatolog z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu, członkini międzynarodowego stowarzyszenia lekarzy promujących karmienie piersią EMBA. I podkreśla, że NFZ wciąż nie wycenił porady laktacyjnej, a ponad 400 certyfikowanych doradców laktacyjnych może jej udzielać tylko prywatnie, na co stać niewiele matek.

– Mleko matki jest nie tylko najlepszym pożywieniem dla dziecka, ale też lekarstwem dla dzieci chorych i przedwcześnie urodzonych. Dlatego powinno się dokładać wszelkich starań, by niemowlęta karmione były piersią. Tymczasem położne środowiskowe, które teoretycznie powinny o to zadbać, nie mają wystarczającej wiedzy i często doradzają w sposób niekompetentny, wprowadzając kobiety w błąd, czego efektem jest szybka rezygnacja z laktacji – mówi dr Bernatowicz-Łojko. Dodaje, że stanowisko edukatora ds. laktacji funkcjonuje w niewielu szpitalach, bo dyrektorzy uznają je za nieopłacalne i zbędne.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA