fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Koronawirus: nowe zasady podróży lotniczych od 1 czerwca

Adobe Stock
Od poniedziałku mają zostać wznowione loty krajowe, ale będą restrykcje.

W czwartek na rządowych stronach opublikowano projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Rozporządzenie znosi bądź luzuje obostrzenia wprowadzone w marcu w związku z epidemią koronawirusa.

Czytaj także:

Od poniedziałku, 1 czerwca mają zostać wznowione loty krajowe. Obowiązywać ma jednak limit pasażerów. Zgodnie z projektem samolotem będzie można przewozić, w tym samym czasie, "nie więcej pasażerów niż wynosi połowa maksymalnej liczby miejsc przeznaczonych dla pasażerów określonej w dokumentacji technicznej statku powietrznego". Jak wyjaśniono, regulacja ta "jest podyktowana koniecznością zachowania bezpiecznej odległości pomiędzy pasażerami statków powietrznych".

Wprowadzono także zakaz wpuszczania na pokłady samolotów osób z podejrzeniem zakażenia SARS CoV-2. W projekcie doprecyzowano, że chodzi o pasażera: którego temperatura ciała jest równa albo przekracza 38 stopni Celsjusza; który nie złożył podczas odprawy oświadczenia o stanie zdrowia według wzoru udostępnionego przez przewoźnika lotniczego; który nie przestrzega obowiązku zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki.

Projekt przewiduje wprowadzenie obowiązku noszenia maseczek na pokładzie samolotu przez pasażerów oraz stewardesy i stewardów. Obowiązek ten nie będzie jednak dotyczył dziecka do ukończenia 4. roku życia oraz osoby, która nie może zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia.

Przewoźnicy będą mieli obowiązek zapewnienia płynów do dezynfekcji rąk. Ponadto przewoźnicy będą musieli dezynfekować samoloty raz na dobę w przypadku wykonywania operacji lotniczych z pasażerami lub po każdej operacji lotniczej z osobą chorą albo z podejrzeniem zakażenia chorobą zakaźną.

Źródło: tvn24.pl / rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA