fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Patrzenie na zieleń zmniejsza ochotę na alkohol i papierosy

Kontakt z naturą to najlepszy sposób na stres.
Istnieją dziesiątki badań potwierdzających dobroczynny wpływ kontaktu z naturą na zdrowie. Ostatnio naukowcy wykazali, że już samo patrzenie na zieleń tonuje negatywne emocje i zmniejsza tendencję do sięgania po alkohol i papierosy, a nawet - zajadania stresu.

Badacze z University of Plymouth w Wielkiej Brytanii jako pierwsi wykaz azali, że już bierne obserwowanie zieleni, np. za oknem, daje korzyści zdrowotne, ponieważ zmniejsza częstotliwość autodestrukcyjnych zachowań, którymi usiłujemy zredukować stres. Wnioski z badań opublikowało czasopismo "Health & Place".

Punktem wyjścia dla naukowców były wcześniejsze badania, które wskazywały, że ćwiczenia fizyczne na łonie natury zmniejszają apetyt na niezdrowe przekąski. Okazuje się jednak, że aby osiągnąć ten efekt, na zieleń wystarczy po prostu patrzeć.

Czytaj też: Spacer po lesie obniży ciśnienie krwi i zwiększy odporność

Naukowcy twierdzą, że wyniki ich pracy dostarczają kolejnych argumentów przemawiających za ochroną i potrzebą inwestowania w tereny zielone w miastach.

W badaniu wzięło udział 149 osób, które wypełniły ankietę online dotyczącą różnego rodzaju kontaktu z naturą i odczuwania potrzeb, które mają negatywny wpływ na zdrowie. Pod uwagę wzięto m.in. ilość terenów zielonych w sąsiedztwie miejsca zamieszkania, obecność zieleni za oknem, dostęp do ogrodu lub działki oraz częstotliwość korzystania z publicznych terenów zielonych.

Okazało się, że dostęp do ogrodu lub działki znacznie zmniejszał intensywność i częstotliwość zachcianek związanych z niezdrowymi nawykami. Podobny efekt miał widok z okna, jeżeli w ponad 25 proc. stanowiła go zieleń. Po uwzględnieniu aktywności fizycznej badanych autorzy stwierdzili, że nie miała ona wpływu na zaobserwowaną zależność.

– Kontakt z naturą pozytywnie wpływa na dobrostan psychiczny i fizyczny. Jednak możliwość zredukowania siły szkodliwych zachcianek poprzez samo patrzenie na zieleń rzuca nowe światło na wcześniejsze wnioski i może mieć wpływ na tworzenie przyszłych programów ochrony i inwestowania w tereny zielone – powiedziała Leanne Martin, która prowadziła badania w ramach studiów magisterskich w Plymouth. .

– Zachowania szkodliwe dla zdrowia, takie jak palenie tytoniu, nadmierne picie i niezdrowe odżywianie przyczyniają się do największych globalnych wyzwań zdrowotnych, jakimi są otyłość, cukrzyca i choroby nowotworowe. Potrzeba dalszych badań, aby sprawdzić, w jaki sposób najefektywniej wykorzystać tereny zielone, by ułatwiały kontrolowanie destrukcyjnych zachcianek –  skomentowała wyniki badań dr Sabine Pahl, profesor psychologii.

Źródło: rp.pl, ScienceDaily
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA