Reklama
Rozwiń

Choroby autoimmunologiczne: dlaczego organizm atakuje sam siebie?

Choroby zapalne tarczycy, reumatoidalne zapalenie stawów, a nawet alergie i cukrzyca typu 1 to schorzenia autoimmunologiczne. Nadal nie wiadomo, co dokładnie je wywołuje, dlatego nie ma wytycznych co do ich profilaktyki.

Publikacja: 12.10.2018 20:18

Choroby zapalne tarczycy należą do częstych schorzeń autoimmunologicznych, jakie atakują głównie kob

Choroby zapalne tarczycy należą do częstych schorzeń autoimmunologicznych, jakie atakują głównie kobiety

Foto: AdobeStock

Choroba autoimmunologiczna spowodowana jest agresywną reakcją układu immunologicznego, który atakuje własne tkanki. Nie wiadomo, dlaczego układ odpornościowy, zamiast zwalczać bakterie czy wirusy,  produkuje przeciwciała, które zaczynają atakować zupełnie zdrowe narządy.  Typowe choroby autoimmunologiczne to np. toczeń, reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca czy zapalenie tarczycy. Te przypadłości bywają bardzo groźne, ponieważ często trudno je zdiagnozować, czytamy w serwisie zdrowotnym  onet pl.

W organizmie dochodzi do sytuacji, w której upośledzona zostaje zdolność limfocytów T do nabywania tzw. kompetencji, czyli dojrzałości. Wobec tego u podstaw każdej choroby autoimmunologicznej leży niedostatek liczby prawidłowo funkcjonujących limfocytów, które powinny mieć antygeny zgodności tkankowej i prawidłowo rozpoznawać własne komórki.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Zdrowie
Wyzwania dla zdrowia publicznego
Zdrowie
Podwyżki dla lekarzy i pracowników ochrony zdrowia. Ministerstwo Zdrowia odkrywa karty
Zdrowie
Otyłość wyzwaniem cywilizacyjnym XXI wieku
Materiał Promocyjny
Kolacja i odchudzanie – fakty i mity o ostatnim posiłku dnia
Zdrowie
Unijny komisarz ds. zdrowia: Unia Europejska i USA są od siebie mocno zależne