fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Co mają zmarszczki do zawału serca?

AdobeStock
Osoby, które mają więcej głębokich zmarszczek na czole, niż jest to typowe dla ich wieku, mogą być bardziej narażone na ryzyko śmierci z powodu zawału serca i udaru mózgu – wynika z badań ogłoszonych na dorocznym kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Monachium.

Autorami badań są francuscy naukowcy z Uniwersytetu Paula Sabatiera w Tuluzie.  Ich wnioski mogłyby się wydać oczywiste – w końcu z wiekiem rośnie ryzyko wielu chorób, gdyby nie jeden fakt. Otóż badacze wykazali, że związek między objawami starzenia się a częstszymi zgonami z powodów powikłań sercowo-naczyniowych występuje niezależnie od wieku badanych, a także od typowych czynników zwiększających ryzyko tych chorób, takich jak nadciśnienie  czy palenie papierosów. 

Badania prowadzono przez 20 lat na kohorcie 3221 ochotników w wieku 32, 42, 52 i 62 lat. W momencie rozpoczęcia obserwacji poziome zmarszczki na czole zostały ocenione klinicznie pod względem ich liczby i głębokości – od 0 (bez zmarszczek) do 3 (liczne głębokie zmarszczki).

Podczas obserwacji  233 (7 proc.) ochotników zmarło, przy czym 2,1 proc. osób z wynikiem 0, 6,6 proc. osób z wynikiem 1 i aż  15,2 proc. osób z wynikiem 2 i 3, czyli mających liczne głębokie zmarszczki. – Kiedy analizowaliśmy dane za pomocą krzywej przeżycia Kaplana-Meiera, stwierdziliśmy istotnie wyższą skumulowaną częstość występowania zgonów w czasie u osób, których zmarszczki oceniono na 2 i 3 w porównaniu z tymi, którzy otrzymali niższy wynik – powiedziała kierująca badaniami profesor Yolande Esquirol.  W rzeczywistości ryzyko zgonu z jakiejkolwiek przyczyny było 6-krotnie większe u osób z wynikiem 2 i 3, czyli mających zmarszczki, w porównaniu z osobami bez zmarszczek, a dwukrotnie większe w porównaniu z osobami otrzymującymi wynik 1. Co ważne, tak istotne różnice zaobserwowano już po wprowadzeniu korekty dotyczącej wieku, płci, wykształcenia,  palenia papierosów, wyników ciśnienia krwi, tętna, cukrzycy i poziomu lipidów,

Nie wiadomo jeszcze, dlaczego tak się dzieje, ale naukowcy przedstawili hipotezę.

Po pierwsze, jak przypuszczają, mechanizmy związane z rozwojem zmarszczek są podobne do tych, które sprzyjają również miażdżycy, a chodzi tu przede wszystkim o stres oksydacyjny i niszczenie białka kolagenowego (które wpływa na elastyczność tkanek).

Po drugie naczynia na czole są małe i mogą być bardziej wrażliwe na miażdżycę, a więc zmarszczki mogą być jedną z pierwszych oznak starzenia się naczyń krwionośnych.

Dalsze badania mogą ujawnić przyczynę związku między zgonem z przyczyn sercowo-naczyniowych a liczbą i głębokością zmarszczek na czole.

Póki co, zdaniem profesor Esquirol,  ocena zmarszczek na czole może być prostym i tanim sposobem identyfikacji osób z kategorii wysokiego ryzyka powikłań sercowo-naczyniowego.

– Nie można bez badań dostrzec ani poczuć czynników ryzyka, takich jak wysoki poziom cholesterolu czy nadciśnienie – mówi profesor Esquirol. – Spojrzenie na twarz może być zatem sygnałem ostrzegawczym, który skłoni do zmian w stylu życia, np. większej aktywności fizycznej czy zdrowszego odżywiania się.

Oczywiście zawsze trzeba sprawdzić klasyczne czynniki ryzyka, takie jak ciśnienie krwi, poziomy lipidów i glukozy we krwi, wyjaśnia badaczka. – Styl życia i interwencje medyczne mogą łagodzić niebezpieczeństwo – podkreśla.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA