Zbiorowe zaopatrzenie w wodę: samorząd nie straci wszystkich uprawnień

Ustawa o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz niektórych innych ustaw przenosi z jednostek samorządu terytorialnego kompetencje tylko w odniesieniu do zatwierdzania cen za dostarczanie wody i odbiór ścieków.

Publikacja: 19.12.2017 05:00

Zbiorowe zaopatrzenie w wodę: samorząd nie straci wszystkich uprawnień

Foto: Fotolia

- Według projektodawcy – założeniem ustawy z 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków – jest wyeliminowanie problemów związanych z niewłaściwym funkcjonowaniem rynku usług dotyczących zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków. W jaki sposób ustawa ma pomóc w osiągnięciu tego celu?

Jedną z podstawowych wad obecnego modelu rynku wodociągowo-kanalizacyjnego jest brak wyspecjalizowanego i niezależnego organu regulacyjnego, który nadzorowałby realizację zadań z zakresu zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków. Przepisy ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2017 r., poz. 2180) mają m.in. na celu zabezpieczenie interesu odbiorców usług przez ustanowienie takiego organu (regulatora cen wody). Będzie on w szczególności weryfikował wysokość cen za dostarczenie wody i odbiór ścieków. Chcemy, aby opłaty te były racjonalnie uzasadnione ekonomicznie.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama