fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zadania

Restrukturyzacja szpitali w ogniu krytyki. Posłowie zarzucają religijną wiarę w centralizację

rp.pl/Jagoda Kuraś
Dlaczego restrukturyzacja szpitali została wpisana w KPO i na czym ma polegać – pytali posłowie opozycji na sejmowej Komisji Zdrowia.

Szczegółów restrukturyzacji szpitali i przedstawienia projektów ustaw wprowadzających zmiany w ochronie zdrowia zapowiedzianych w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) domagała się od rządu opozycja. Podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej komisji reprezentujący resort zdrowia wiceminister Sławomir Gadomski usłyszał wiele gorzkich słów od posłów.

Zdaniem posłów KO sektor ochrony zdrowia został w KPO potraktowany po macoszemu. Katarzyna Lubnauer z KO kontrowała słowa ministra Gadomskiego, że ochrona zdrowia została potraktowana w KPO priorytetowo, bo na ten cel nigdy jeszcze nie przeznaczono tak wielu środków.

Czytaj też: Gminy odzyskają miliony za szpitale

– Plan powstał głównie ze względu na sytuację po pandemii, więc środki w wysokości 7,5 proc. nie wydają się szczególnie imponujące – zauważyła.

Z największą krytyką spotkało się jednak wpisanie do KPO restrukturyzacji szpitali – reformy zapowiadanej od kilku miesięcy. Wiceminister zdrowia stwierdził, że centralizacja szpitali nie jest istotnym fragmentem KPO, ale ze względu na nacisk Komisji Europejskiej na zmiany w obszarze szpitalnictwa rząd pokazał działania związane z racjonalizacją lecznictwa szpitalnego.

– Nie chcemy zmieniać struktury właścicielskiej szpitali, ale przeprowadzić analizę i placówki z najgorszymi wynikami objąć wzmożonym monitoringiem. Jeżeli rząd, płatnik, ma wziąć odpowiedzialność za finansowanie ochrony zdrowia, to musi mieć narzędzia racjonalizacji działań w podmiotach – tłumaczył Gadomski.

Według prof. Wojciecha Maksymowicza, byłego ministra nauki i szkolnictwa wyższego, w restrukturyzacji chodzi o pełnię kontroli:

– Mamy tu do czynienia z wręcz religijną wiarą w centralizację ze strony państwa. Nie ma aspektów menedżerskich – ocenił.

Posłowie Dariusz Joński i Michał Szczerba zapowiedzieli, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu KO będzie domagać się od rządu informacji o restrukturyzacji szpitali. Ich zdaniem rząd w pośpiechu chce odebrać samorządom 301 placówek miejskich i powiatowych i zarządzać nimi centralnie przez ludzi z „korpusu menedżerskiego".

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA