fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zadania

Więcej pieniędzy od NFZ dla szpitali powiatowych

Fotolia
Ministerstwo zapowiada wyższą wycenę świadczeń dla szpitali powiatowych. W połowie roku przedstawi zaś plan dla podstawowych placówek w sieci.

Wzrost wycen świadczeń w chirurgii ogólnej, internie oraz w szpitalnych oddziałach ratunkowych, izbie przyjęć i nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej, i to już od przyszłego miesiąca, zapowiedział wczoraj minister zdrowia Łukasz Szumowski. – To sprawi, że istotnie poprawią się bilanse szpitali, szczególnie powiatowych – zapewnił podczas posiedzenia Trójstronnego Zespołu ds. zdrowia. Przyznał, że stanowiące podstawę sieci szpitale powiatowe wymagają systemowego podejścia i docenienia ich roli, a resort intensywnie nad tym pracuje.

Plan działań, które kompleksowo zrekonstruują kondycję szpitali powiatowych, ministerstwo ma przedstawić w połowie tego roku.

O dramatycznej sytuacji finansowej placówek powiatowych pisaliśmy wielokrotnie. We wrześniu Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP) alarmował, że jeśli resort nie podniesie o 15 proc. ryczałtów, rozważy wypowiedzenie umów ryczałtowych i wystąpienie z sieci. Od tego czasu kilkakrotnie spotkał się z nimi prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Jacyna, który zaznaczył, że czeka na przedstawienie przez szpitale faktycznych kosztów świadczeń, przede wszystkim w obszarach szczególnie dla nich deficytowych, takich jak internistyczne, chirurgiczne, udzielanych na szpitalnych oddziałach ratunkowych czy w izbach przyjęć. To na ich podstawie Fundusz przedstawi proponowany wzrost wycen.

Szef NFZ liczy, że wyższe stawki zostaną sfinansowane z rezerwy ogólnej i funduszu zapasowego, co zależy od decyzji resortu finansów.

Równolegle resort zdrowia pracuje nad retaryfikacją 90 proc. procedur znajdujących się w koszyku świadczeń gwarantowanych. Ponowna wycena ma urealnić stawki – zmniejszyć je tam, gdzie są przeszacowane, i zwiększyć tam, gdzie wycena znacznie odbiega od rzeczywistych kosztów i nie opłaca się szpitalom. O wyliczenia ministerstwo poprosiło podległe sobie instytuty naukowe, które koncentrują się na ogół na leczeniu specjalistycznym i których sytuacja znacznie różni się od sytuacji małych szpitali powiatowych.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA