fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Za granicą

Mój dom, moje więzienie

materiały
W miejscowości Royston w hrabstwie Hertfordshire na sprzedaż wystawiono dawny sąd grodzki z aresztem i domem sierżanta.

Zabytkowy budynek z 1883 roku ma powierzchnię niemal 290 metrów kwadratowych - cztery sypialnie, salon na antresoli, kuchnia, jadalnia, dwa pomieszczenia w piwnicy, a także biuro, siłownia i pralnia - umieszczone w dawnych celach. Dom ma też niewielki ogród z miejscem do grilowania i odpoczynku.

A wszystko to za 800 tys. funtów czyli około 3,8 mln złotych.

W trakcie remontu postanowiono zostawić wiele oryginalnych elementów, np. kratę chroniącą drzwi wyjściowe, solidne, drewniane drzwi do cel z wizjerami i otwieranymi klapami, przez które aresztanci dostawali posiłki.

Ostatnie sprawy rozstrzygano w tym sądzie w 1990 roku. Rok później policja wyprowadziła się do nowych pomieszczeń. Przez kilka lat budynek stał pusty a lokalne władze nie bardzo wiedziały co z nim zrobić. Aż w końcu lokalny biznesmen postanowił wykupić budynek i zamienić go na pomieszczenia biurowe.

Jednak w 2010 roku budynek został znów przebudowany i zamieniony na nowoczesny dom mieszkalny, idealny dla dużej rodziny.

Miasteczko Royston leży 61 km na północ od centrum Londynu i liczyło około 16 tys. mieszkańców.

Miejscowość słynie z jaskini z tajemniczymi płaskorzeźbami. Jaskinia została odkryta przypadkowo w 1742 roku. Jej wejście ukryte było pod dużym kamieniem a sama jaskinia w połowie zasypana ziemią. Po usunięciu ziemi zostały odkryte płaskorzeźby pokrywające ściany.

Nie wiadomo kto i kiedy je zrobił, ale najbardziej popularna teoria wskazuje na zakon Templariuszy. W jaskini miała się znajdować tajna kaplica zakonu używana po jego delegalizacji w XIV wieku.

Inne teorie mówią, że w jaskini była neolityczna kopalnia krzemienia a także, że jaskinie były wykorzystywane jako chłodnie i magazyny przez mnichów Augustianów z lokalnego klasztoru.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA