fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Za granicą

Najbogatszy Ukrainiec kupił najdroższy dom świata

Bloomberg
Miliarder Rinat Achmetow kupił francuską rezydencję uchodzącą za najdroższy dom świata. Najbogatszy Ukrainiec zapłacił za liczącą 14 tysięcy ha posiadłość 200 milionów euro.

Achmetow odkupił rezydencję Villa Les Cedres położoną w Saint-Jean-Cap-Ferrat w południowo-wschodniej Francji, od Campari Group - włoskiego producenta win i napojów bezalkoholowych.

Kupującym jest należąca do Achmatowa firma inwestycyjna SCM Holdings Limited. W wydanym komunikacie SCM informuje, że „Traktuje ten aktyw jako długoletnią inwestycję". W komunikacie nie wyjaśniono, czy Achmetow zamieszka w rezydencji.

Według Bloomberg i FT Ukrainiec zapłacił za Villa Les Cedres 200 mln euro. Co za to dostał? Pałac zbudowany w 1870 r, który w 1904 r kupił król Belgów Leopold II podobno dla swojej kochanki – Caroline Lacroix.

Rezydencja ma m.in 14 sypialni, wielką bibliotekę, kręgielnię, basen olimpijski wykuty w skałach, ogród zimowy i palmiarnię. Wszystko tonie w antykach, zabytkowych meblach, obrazach, goblinach, żyrandolach itp. A willę otaczają wspaniałe ogrody w tym ogród botaniczny i lasy cedrowe na obszarze 14 tys. ha. Do rezydencji należy też stajnia dla 30 koni.

Po śmierci Leopolda w latach 20 XX w rezydencja przeszła na własność rodziny Marnier-Lapostolle, producentów luksusowych trunków, w tym likieru Grand Marnier. W 2016 r grupa Campari kupiła Grand Manier Group i stała się właścicielem Les Cedres. Rezydencja została wystawiona na sprzedaż za 350 mln euro od razu zyskując miano najdroższego domu świata. Majątek Rineta Achmatowa Forbes ocenia na 6,7 mld dol.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA