fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wywiady

Ukraina staje się silniejsza

materiały prasowe
Wzrost gospodarczy, który notuje Ukraina, nie jest na tyle duży, by przekonać do masowego powrotu do ojczyzny - mówi Tadeusz Iwański, Ośrodek Studiów Wschodnich.

Ukraińska gospodarka rośnie, hrywna jest najmocniejsza od czterech lat. Jak to zmienia sytuację w konflikcie z Rosją?

W latach 2014–2015 w wyniku kryzysu gospodarczego i konfliktu Ukraina zanotowała spadek PKB o ok. 17 proc. To oczywiście osłabia państwo. Teraz, gdy gospodarka notuje wzrost, a sytuacja makroekonomiczna jest stabilniejsza, Ukraina staje się silniejsza jako państwo, a tym samym jako przeciwnik Rosji.

Czy słabną ekonomiczne związki z Rosją?

Ukraińsko-rosyjskie więzy gospodarcze – zarówno handlowe, jak i zakładów przemysłowych – były tak silne, że jeszcze cztery lata po wybuchu wojny Rosja wciąż była głównym partnerem handlowym naszego wschodniego sąsiada. Dopiero w 2019 r. to miejsce zajęły Chiny, a wśród głównych odbiorców ukraińskiego eksportu Rosję wyprzedziła też Polska.

Obietnice rządu w Kijowie, dotyczące np. wzrostu PKB łącznie o 40 proc. w ciągu pięciu lat, są realne?

Traktowałbym to raczej jako retorykę kierowaną do wyborców niż obietnice, które można spełnić. W dokumentach publikowanych przez stronę ukraińską brakuje jasnego pomysłu, jak osiągnąć ten wzrost. Nawet w przypadku zapowiadanego otwarcia rynku gruntów ornych jest to niemożliwe bez skutecznej walki z korupcją, reformy sądownictwa i zakończenia wojny.

Skoro sytuacja gospodarcza się poprawia, Ukraińcy będą wracać do kraju z emigracji w Polsce?

Wzrost gospodarczy, który notuje Ukraina, nie jest na tyle duży, by przekonać do masowego powrotu do ojczyzny.

Czyli już prędzej będą emigrować dalej na Zachód?

W Niemczech są zmiany w kodeksie pracy, które mają ułatwić pracę cudzoziemcom. Jednak Polska leży zdecydowanie bliżej, a aklimatyzacja jest tu dla Ukraińców dużo łatwiejsza dzięki mniejszym różnicom kulturowym i niższym kosztom życia.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA