fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wynagrodzenia

Podwyżka dla fachowców

Fotorzepa, Miachał Walczak
Choć firmy są teraz bardziej skłonne do zwiększania pensji w nowym roku, to zamierzają robić to bardziej wybiórczo niż w poprzednich latach.

Produkcja, centra nowoczesnych usług dla biznesu oraz sektor FMCG – to w tych branżach można się spodziewać w przyszłym roku największych podwyżek pensji. Tam też największy odsetek pracodawców deklaruje takie plany – twierdzą analitycy z firmy doradczej Hay Group w swojej prognozie na 2016 r.

Według jej danych w Polsce firmy zwiększą wynagrodzenia zasadnicze średnio o 2,6 proc., ale deflacja sprawia, że ich realny wzrost sięgnie 3,4 proc.

Opłacalna zmiana pracy

Nie wszyscy jednak będą mogli liczyć na dodatkowe pieniądze od pracodawcy. Przede wszystkim dostaną je ci, o których firmy najmocniej teraz konkurują zarobkami, czyli doświadczeni fachowcy, oraz wysokiej klasy specjaliści o unikatowych kwalifikacjach. Oni mogą też liczyć na największy nominalny wzrost pensji (średnio o 3,5–4 proc.).

Jak wyjaśnia Barbara Giemza, dyrektor działu productized services Hay Group w Polsce, największą presje płacową widać w przypadku fachowców. Firmy, chcąc zdob...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA