fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wynagrodzenia

Rządowy pomysł zarabiania na najbogatszych będzie katastrofą

Adobe Stock
Zniesienie limitu przychodu w opłacaniu składek ZUS w wysokości trzydziestokrotności przeciętnego wynagrodzenia ma zwiększyć wpływy do kasy państwa w przyszłym roku o 5,2 mld zł - informuje Business Insider.

Zniesienie trzydziestokrotności oznacza, że grupa najlepiej zarabiających podatników zmuszona będzie odprowadzać wyższe składki na ubezpieczenia rentowe i emerytalne.

Dziś od nadwyżki ponad trzydziestokrotność nie pobiera się składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Składka wypadkowa i chorobowa nadal jest opłacana.

Zdaniem ekonomistów rząd z tych wpływów do budżetu sfinansuje aż jedną czwartą kosztu wypłaty 500 plus na pierwsze dziecko. Dodatkowo obciąży firmy, zwłaszcza te innowacyjne - - informuje Business Insider.

Zdaniem analityków nowe regulacje będą skłaniały wysoko kwalifikowanych specjalistów, którzy mają możliwość zakładania działalności gospodarczej, do rezygnowania z zatrudniania się „na etacie”, zaś niektórych (np. informatyków, mogących służyć pracą na odległość) może nawet skłaniać do zakładania działalności w innych krajach.

Źródło: onet.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA