fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory do PE

Buzek: Pięć, sześć lat temu Polska miała w UE wielką siłę

Fotorzepa, Robert Gardziński
- Na pewno mógł wielu przekonać do tego, jak ważna jest Europa, jak ważne jest nasze działanie w Europie, nasza siła w Europie - tak były premier, były przewodniczący PE Jerzy Buzek skomentował w Radiu Zet wykład Donalda Tuska wygłoszony na Uniwersytecie Warszawskim 3 maja.

Buzek tłumaczył, że istotne jest obecnie, czy Polska w przyszłości "będzie miała pełne prawo głosu". - W sensie takim, że będą nas słuchać, że będziemy mieli argumenty, projekty będziemy przedstawiać - dodał.

Zdaniem byłego premiera "jeszcze trzy, cztery, pięć lat temu wpływaliśmy na takie projekty jak unia energetyczna i bezpieczeństwo energetyczne, wpływaliśmy na Partnerstwo Wschodnie, również na pewien sprzeciw przeciwko agresywnej Rosji". - Przecież większość krajów unijnych nie była zainteresowana, żeby zatrzymać Rosję. Polska – jak najbardziej. A więc pięć, sześć lat temu mieliśmy wielką siłę. I o taką siłę chodzi - dodał polityk.

Buzek nie chciał jednak odpowiedzieć na pytanie czy Tusk powinien wystartować w wyborach prezydenckich w Polsce w 2020 roku. - To zależy tylko od pana przewodniczącego Tuska - stwierdził jedynie.

Na pytanie, kto wygra nadchodzące wybory do PE Buzek odpowiedział, że "ma wrażenie, iż Koalicja Europejska".

- Trzeba przekonywać uczestników wyborów, ludzi, miliony Polek i Polaków, że warto zagłosować na tych, którzy mają doświadczenie w UE, którzy potrafili w ciągu minionych lat wypracować naprawdę silną pozycję naszego kraju wśród krajów unijnych. Liczyliśmy się jako jeden z najsilniejszych krajów - przekonywał.

Jerzy Buzek otwiera listę Koalicji Europejskiej na Śląsku. W PE zasiada nieprzerwanie od 2004 roku.

Źródło: Radio Zet
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA