fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wspomnienia

Nie żyje Michael Collins. Słynny astronauta miał 90 lat

Wikimedia Commons, Domena Publiczna
Michael Collins, amerykański astronauta, uczestnik pierwszej załogowej wyprawy na Księżyc i generał brygady United States Air Force, zmarł w wieku 90 lat.

"Z przykrością informujemy, że nasz ukochany ojciec i dziadek odszedł, po walecznej walce z rakiem. Swoje ostatnie dni spędził spokojnie, z rodziną u boku. Mike zawsze traktował wyzwanie życia z gracją i pokorą, i stawił czoła swojemu ostatniemu wyzwaniu, w ten sam sposób. Będzie nam go strasznie brakować" - poinformowała rodzina zmarłego astronauty Michaela Collinsa.

Michael Collins w 1952 ukończył Akademię Wojskową Stanów Zjednoczonych, po czym wstąpił do United States Air Force i został pilotem myśliwców. W 1960 roku przeszedł on zaawansowane szkolenie dla pilotów doświadczalnych w Experimental Flight Test Pilot School w  bazie lotniczej Edwards w stanie Kalifornia.

W roku 1963 Collins zakwalifikował się do trzeciej grupy astronautów NASA. Był pilotem rezerwowym misji Gemini 7, pilotem w Gemini 10 i pilotem modułu dowodzenia Apollo 11. Choć początkowo przydzielono go także do lotu Apollo 8, ostatecznie został odsunięty wskutek konieczności poddania się operacji medycznej kręgosłupa. Collins był pierwszym człowiekiem, który dwukrotnie odbył spacer kosmiczny i pierwszym człowiekiem, który przeszedł z jednego statku kosmicznego do drugiego, poruszając się za pomocą odrzutowego pistoletu manewrowego. 

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA