fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wspomnienia

Nie żyje słynna piosenkarka, autorka "hymnu feministek"

AFP
W wieku 78 lat w Los Angeles zmarła Helen Reddy, jedna z najbardziej znanych wokalistek wczesnych lat 70. Popularność przyniósł jej m.in. utwór "I am woman", określany jako "hymn feministek".

O śmierci Helen Reddy poinformowała jej rodzina. "Mamy złamane serca. Ale pocieszamy się świadomością, że jej głos będzie wiecznie żywy" - oświadczyli bliscy piosenkarki na jej oficjalnym koncie na Facebooku.

W wieku 25 lat urodzona w Australii Helen Reddy po zwycięstwie w konkursie talentów przeniosła się do Stanów Zjednoczonych. Największe triumfy święciła we wczesnych latach 70. ubiegłego wieku.

Rozpoznawalność przyniosła jej piosenka “I don’t know how to love him" z 1971 r. Rok później jej utwór "I am woman" zajął pierwsze miejsce na liście przebojów "Billboardu". Określana mianem "hymnu feministek" piosenka zapewniła Helen Reddy popularność, którą artystka utrzymała, wypuszczając serię hitów, m.in. "Delta dawn", "Angie baby" i "Ain’t no way to treat a lady".

Piosenkarka prowadziła własny program w telewizji, występowała w filmach i grała w teatrze.

W latach 1973-74 żadna wokalistka na świecie nie sprzedawała więcej płyt niż Reddy. Kariera gwiazdy przygasła w latach 80. Piosenkarka oficjalnie zakończyła karierę w 2002 r. W 2015 r. u Hellen Reddy zdiagnozowano demencję.

Źródło: rp.pl / Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA