fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wspomnienia

Nie żyje Ennio Morricone

wikimedia Commons, Creative Commons Attribution 2.0 Generic license, fot. Gonzalo Tello
W wieku 91 lat zmarł wybitny włoski kompozytor i dyrygent Ennio Morricone. Zasłynął przede wszystkim tworzeniem filmowych ścieżek dźwiękowych, których stworzył ponad 500.

Wielki muzyk i kompozytor, autor najpiękniejszych ścieżek dźwiękowych kina włoskiego i światowego, od "Misji" po "Dawno temu w Ameryce" czy "Nienawistnej ósemki" zmarł w klinice w Rzymie w konsekwencji upadku.

Kilka dni temu złamał kość udową.

Urodzony w 1928 roku Morricone komponował od 1946 roku. Jego wieloletnia kariera zaowocowała ponad 500 ścieżkami dźwiękowymi, z których 40 zdobyło najwyższe nagrody dla muzyki filmowej, w tym Oscara za muzykę do "Nienawistnej ósemki". W 2007 roku otrzymał Oscara za całokształt twórczości.

Na cześć instrumentu, któremu poświęcił studia muzyczne w konserwatorium Santa Cecilia - trąbki - Morricone napisał muzykę do filmu Sergia Leone "Za garść dolarów" z 1964 roku.

Muzykę do tego westernu podpisał jeszcze pseudonimem Dan Savio, ale następne ścieżki dźwiękowe sygnował już własnym nazwiskiem.

Morricone jest laureatem m.in. dwóch Oscarów i  trzech Złotych Globów, a muzyka do "Misji" Rolanda Joffe z 1986 roku  znalazła się na liście  "25 najlepszych ścieżek dźwiękowych wszech czasów" Amerykańskiej Akademii Filmowej.

"Misja" temat przewodni

Choć stworzył szczęśliwe partnerstwo artystyczne z włoskimi reżyserami - Morricone pracował z Sergiem Leone, Nino Rottą czy Federikiem Fellinim, tworzył też muzykę do filmów Bernarda Herrmanna, Briana de Palmy czy Alfreda Hitchcocka.

Źródło: La Repubblica
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA