Rosja: opozycja chce wyjścia wojsk z Syrii

Opozycja w Moskwie domaga się zakończenia operacji wojskowej w Syrii, która pochłania miliardy z budżetu.

Aktualizacja: 20.07.2017 14:31 Publikacja: 18.07.2017 18:50

Rosja: opozycja chce wyjścia wojsk z Syrii

Foto: AFP

Opozycyjne Jabłoko zebrała w tej sprawie w rosyjskich regionach ponad 50 tys. podpisów. Niebawem zbiórka ma się rozpocząć w Moskwie i Petersburgu. Ugrupowanie domaga się, by władze zakończyły operację wojskową w Syrii oraz nie angażowały się w zagraniczne konflikty zbrojne. Tymczasem niezależne sondaże wskazują, że prawie połowa mieszkańców kraju popiera działania Kremla.

– Nie mamy złudzeń co do tego, że większość Rosjan znajduje się pod całodobowym wpływem propagandy. Ludzie nie wiedzą, jaką cenę płacimy za angażowanie się w zagraniczne wojny – mówi „Rzeczpospolitej" Siergiej Mitrochin, jeden z liderów partii Jabłoko. – Od kilku lat obserwujemy cięcia w budżecie na służbę zdrowia i edukację. Z kolei wydatki na armię, służby specjalne oraz policję cały czas rosną – dodaje.

Eksperci tej partii podliczyli, że w ciągu niespełna dwóch lat Moskwa na operację w Syrii wydała ponad 100 mld rubli (równowartość 7 mld złotych). Dla porównania tyle wynosi 1/5 rocznego budżetu polskiej armii.

Znany ekonomista i ekspert ds. bezpieczeństwa międzynarodowego z Rosyjskiej Akademii Nauk Aleksiej Arbatow uważa, że Kreml jest w stanie finansować operację w Syrii najwyżej jeszcze przez rok, a przedłużenie tej operacji spowoduje kolejne cięcia budżetowe.

Ale chodzi nie tylko o pieniądze. Od 30 września 2015 r., kiedy Władimir Putin na prośbę Baszara Asada wkroczył do Syrii, zginęło 34 rosyjskich żołnierzy – pilotów, żołnierzy sił specjalnych oraz doradców wojskowych. Rzeczywista liczba rosyjskich strat może być jednak o wiele większa, ponieważ dane są starannie ukrywane.

Niezależne rosyjskie media wielokrotnie informowały, że w Syrii działają prywatne rosyjskie organizacje wojskowe, walczące po stronie syryjskiego reżimu. Największa wśród nich jest CzWK Wagner, na jej czele stoi podpułkownik Dmitrij Utkin, były funkcjonariusz wywiadu wojskowego (GRU). W 2016 roku został przyłapany przez dziennikarzy na Kremlu, gdy był odznaczany przez Putina Orderem Męstwa.

W sierpniu ubiegłego roku w rozmowie z brytyjską stacją Sky News dwóch byłych członków organizacji Utkina powiedziało, że w Syrii zginęło ponad 500 Rosjan. Żołnierzy Wagnera dwukrotnie już rzucano do walki z tzw. Państwem Islamskim pod Palmirą. Za kilka tysięcy dolarów miesięcznie udają się do najbardziej gorących miejsc w Syrii, by walczyć po stronie Asada.

– Na początku mówiono, że celem operacji jest walka z terroryzmem. Ale działania są zupełnie inne. Wciągnęliśmy się w wojnę domową, by bronić reżimu dyktatora. W konsekwencji będziemy mieli wrogów nie tylko na Zachodzie, ale i w krajach arabskich – mówi Mitrochin.

Wszystko wskazuje na to, że Putin z Syrii nie zamierza się jednak wycofywać. Od prawie dwóch lat Rosjanie rozbudowują swoją bazę marynarki w Tartus, do której ściągnęli okręty wojskowe.

Do dyspozycji rosyjskiego lotnictwa Asad bezpłatnie i na czas nieokreślony przekazał bazę lotniczą Hmejmim koło Latakii, obecnie stacjonuje tam kilkadziesiąt myśliwców bojowych, bombowców i śmigłowców.

W ciągu niespełna dwóch lat przez Syrię przewinęło się 86 proc. rosyjskich pilotów.

Gdy w listopadzie 2015 roku Turcja zestrzeliła rosyjski bombowiec, Rosja przerzuciła do Syrii systemy obrony przeciwlotniczej S-300 i S-400. Mają zapewnić bezpieczeństwo rosyjskim samolotom, które bombardują przeważnie przeciwników syryjskiego reżimu.

– Najważniejsze jest to, że obecność w Syrii daje możliwość ćwiczenia naszym siłom zbrojnym. Prowadzimy tam też próby nowego uzbrojenia. Tylko ta armia, która prowadzi wojnę, jest czegoś warta – mówi „Rzeczpospolitej" prof. Aleksiej Podbieriozkin, szef Centrum Badań Wojskowo-Politycznych, działającego przy prestiżowym Moskiewskim Państwowym Instytucie Stosunków Międzynarodowych (MGIMO) MSZ Rosji.

– Armia potrzebuje poligonów i Syria jak najbardziej do tego się nadaje – dodaje.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 783
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 782
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 779
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 778
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 777