fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wojna w Syrii

Była ambasador USA przy ONZ: Trump zostawia Kurdów na śmierć

AFP
Nikki Haley, była ambasador USA przy ONZ w czasach administracji Donalda Trumpa, skrytykowała ostro prezydenta za jego decyzję o usunięciu wojsk USA z północnej Syrii w związku z planowaną tam turecką ofensywą. Zdaniem Haley decyzja Trumpa oznacza, że USA "pozostawiają swoich kurdyjskich sojuszników na śmierć".

"Musimy zawsze chronić naszych sojuszników, jeśli spodziewamy się, że oni będą nas chronić. Kurdowie odegrali zasadniczą rolę w naszej, zakończonej sukcesem walce z ISIS (Daesh, tzw. Państwo Islamskie - red.) w Syrii. Pozostawianie ich na śmierć jest wielkim błędem. #TurcjaNieJestNaszymPrzyjacielem" - napisała na Twitterze Haley.

Na wpis byłej gubernator Karoliny Południowej zareagowały Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) składające się w większości z kurdyjskich Powszechnych Jednostek Ochrony (YPG), przeciwko którym ma być wymierzona ofensywa sił tureckich zapowiadana przez prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana. Turcja uważa YPG za przedłużenie terrorystycznej Partii Pracujących Kurdystanu (PPK). W swoim wpisie SDF nazwały Haley "silną liderką" i wyraziły nadzieję, że "nasi amerykańscy partnerzy zmienią tą decyzję i nie porzucą naszego wspólnego wysiłku w północno-wschodniej Syrii".

W niedzielę wieczorem Biały Dom ogłosił, że żołnierze USA wycofają się z terenów, na których ma być prowadzona ofensywa zapowiedziana przez Turcję. Decyzja została ogłoszona po rozmowie prezydenta Trumpa z Erdoganem.

Dotychczas ofensywę Turcji przeciwko Kurdom z SDF uniemożliwiała obecność w tym rejonie wojsk amerykańskich, które były sojusznikiem Kurdów.

Decyzję Trumpa w tej sprawie skrytykował też Brett McGurk, były wysłannik USA przy koalicji walczącej z Daesh, który odszedł ze stanowiska w ubiegłym roku po ogłoszeniu przez Trumpa decyzji o wycofaniu wojsk USA z Syrii.

"Donald Trump nie jest naczelnym dowódcą. Podejmuje impulsywne decyzje, bez wiedzy lub zastanowienia. (...) Wygraża, a potem zostawia naszych sojuszników, gdy adwersarze sprawdzą jego blef lub gdy odbędzie trudną rozmowę telefoniczną" - napisał McGurk na Twitterze.

"Po jednym telefonie od zagranicznego przywódcy Trump podarował prezent Rosji, Iranowi i ISIS" - podsumował McGurk.

Również były republikański kandydat na prezydenta, Mitt Romney, skrytykował Trumpa nazywając jego decyzję "zdradą" kurdyjskich sojuszników. "To wskazuje, że Ameryka nie jest wiarygodnym sojusznikiem" - dodał.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA