fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wojna w Syrii

Pociąg z wojennymi zdobyczami z Syrii będzie jeździł po Rosji

AFP
Pociąg wożący wojenne "trofea" zdobyte w czasie konfliktu w Syrii opuścił Moskwę w sobotę i przed wa miesiące będzie jeździł po kraju, demonstrując Rosjanom wojskowe zdobycze - pisze AFP.

Pociąg był prezentowany na stacji Moskwa-Passażyrskaja-Kazanskaja, przed wyruszeniem na okupowany przez Rosję Krym. Następnie pociąg uda się w głąb Rosji, a w kwietniu wróci do Moskwy. Podczas objazdu kraju odwiedzi 60 miast.

Rosyjski resort obrony w oświadczeniu poinformował, ze pociąg przejedzie 28500 km.

Na pokładzie pociągu znajdują się czołgi i inne pojazdy wojskowe zdobyte na syryjskich rebeliantach i dżihadystach.

Ponadto zwiedzający pociąg będą mogli podziwiać zdobyte przez Rosjan karabiny szturmowe AK-47 i drony. W pociągu sprzedawane będą również wojskowe pamiątki.

Podczas prezentacji pociągu na stacji w Moskwie wykonywano pieśni wojskowe, a żołnierze rosyjskiej armii prezentowali zwiedzającym zdobyty na wrogach ciężki sprzęt.

W piątek Władimir Putin pogratulował rosyjskim weteranom wojennym i żołnierzom pełniącym nadal służbę w armii za rolę, jaką odegrali w syryjskim konflikcie, w którym Rosja jest sojusznikiem prezydenta kraju, Baszara el-Asada.

Rosja włączyła się w wojnę domową w Syrii w 2015 roku, przeważając szalę konfliktu na korzyść sił Asada. Obecnie rząd w Damaszku kontroluje 2/3 powierzchni kraju, choć w pewnym momencie konfliktu Asad kontrolował jedynie 15 proc. terytorium Syrii.

W czasie trwającej osiem lat wojny domowej w Syrii zginęło 360 tys. osób.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA