fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wojna w Syrii

BBC: W Syrii chcą seksu za pomoc humanitarną dla kobiet

AFP
Kobiety w Syrii są seksualnie wykorzystywane przez mężczyzn zajmujących się dystrybucją pomocy humanitarnej w imieniu ONZ i organizacji charytatywnych - alarmuje BBC.

BBC rozmawiało z pracownicą organizacji charytatywnej, która twierdzi, że "lokalne rady" w regionach takich jak Dara czy Al-Kunajtira proponują kobietom dodatkowe porcje żywności w zamian za seks.

W przypadku odmowy kobiety nie otrzymują często w ogóle pomocy ze środków pochodzących od organizacji międzynarodowych - informuje BBC.

O nadużyciach mówi m.in. Danielle Spencer, która pracowała w obozach dla uchodźców w Syrii w latach 2014-2015. - Wstrzymują rozdzielanie pomocy a potem wykorzystują seksualnie kobiety - mówi o mężczyznach zajmujących się dystrybucją pomocy humanitarnej. Nadużyć mają dopuszczać się Syryjczycy.

- Kobiety i dziewczęta muszą być chronione, gdy starają się zdobyć żywność, mydło i inne podstawowe produkty. Ostatnie czego potrzebują to mężczyzna, któremu powinny ufać i który powinien im pomóc, a który domaga się seksu w zamian za pomoc i wstrzymuje wydanie pomocy humanitarnej - mówi Spencer. 

Zdaniem Spencer przekonanie o tym, że kobieta może otrzymać pomoc humanitarną w zamian za usługi seksualne w miejscu w którym pracowała było tak powszechne, że zakładano iż każda kobieta, która idzie po taką pomoc, jest gotowa na seks z pracownikami zajmującymi się jej dystrybucją.

Spencer twierdzi, że o sytuacji w obozach na południu Syrii wiadomo powszechnie od siedmiu lat, ale problem ten jest ignorowany.

- Jak wiele kobiet i dziewcząt ucierpiało, ponieważ ignorujemy sytuację w południowej Syrii? - pyta aktywistka.

ONZ zapewnia, że do Organizacji docierają sygnały o nadużyciach co doprowadziło do podjęcia działań zmierzających do przeciwdziałania wykorzystywaniu kobiet.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA