fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Węgiel

Rafako na łowach w Indonezji

Bloomberg
Dzięki BGK może ruszyć pierwszy kontrakt spółki na budowę bloków energetycznych na nowym rynku. Rafako jest w grze o trzy kolejne zlecenia.

Bank Gospodarstwa Krajowego udzielił indonezyjskiemu państwowemu koncernowi energetycznemu PT Perusahaan Listrik Negara 80,8 mln euro (338 mln zł) kredytu na budowę dwóch bloków parowych o mocy 50 MW każdy na wyspie Lombok. Kontrakt na wykonawstwo tej inwestycji zdobyło konsorcjum, w którym Rafako ma 35 proc. udziałów. Sama spółka pozyskała gwarancję dobrego wykonania kontraktu od KUKE.

Cała inwestycja warta jest około 850 mln zł.

- Dzięki sprawnemu działaniu BGK i KUKE nasz pierwszy duży kontrakt w Indonezji stał się faktem. Niebagatelne znaczenie miało to, że naszym drugim co do wielkości akcjonariuszem został podmiot z Grupy PFR. Dzięki zawartej umowie finansowania inwestycji, projekt ten jest dla Rafako całkowicie bezpieczny, jeśli chodzi o ryzyka finansowe – mówi cytowana w komunikacie Agnieszka Wasilewska-Semail, prezes Rafako. - Z Indonezją wiążemy spore nadzieje, gdyż ten kraj jest w fazie wykonywania założeń planu, którego celem jest wybudowanie nowych mocy o łącznej wartości 35 tys. MW. Chcemy tam realizować głównie mniejsze bloki energetyczne na poszczególnych wyspach, o mocy 50-100 MW. Obecnie przygotowujemy się do złożenia ofert w trzech kolejnych postępowaniach przetargowych – dodaje.

- BGK, zgodnie ze Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, aktywnie wspiera ekspansję zagraniczną polskich firm. Z naszego wsparcia korzystają inwestorzy i eksporterzy sprzedający towary i usługi do 55 państw na sześciu kontynentach. Polski biznes potrzebuje wsparcia finansowego, by skutecznie konkurować na światowych rynkach. Przykładem udanej współpracy banku z biznesem jest kontrakt podpisany przez Rafako w Indonezji, którego elementem jest przygotowany przez BGK i KUKE pakiet finansowania – mówi Wojciech Hann, członek zarządu BGK.

Zarząd Rafako w ciągu miesiąca ma przedstawić zaktualizowaną strategię, która m.in. będzie uwzględniać możliwości rozwoju w oparciu o wykorzystanie finansowania z Grupy PFR.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA